Loli/Dolly taška ušitá podle střihu z GLB (Chocochip Cookie)- návod

20. února 2011 v 1:55 | Proxima |  Doplňky - návody
zr


Úplně jsem se do téhle tašky zamilovala... sice mě stála spoustu nervů a času, jelikož jsem spoustu z různých šicích úkonů u ní dělala poprvé, ale s výsledkem jsem celkem spokojená. ^^ Doufám, že návod k něčemu bude - je dlouhý, ale ono to bylo skutečně dost náročné. Předem upozorňuji, že jsem to oproti původní verzi zesložitila, ale podle mne k lepšímu... no posuďte sami... ^^
BTW, a prosím, prosím, někdo si podle toho návodu tu tašku ušijte, ať mám pocit, že to k něčemu je. ^^

Materiál:
1 m látky
1 m podšívky
1m x 0,5m zažehlovacího vlizelínu
(oboje lehce nadsazeno, ale je lepší mít rezervu, navíc potřebujete stříhat dlouhé pruhy v kuse)
2 zipy - jeden krátký na kapsičku a jeden dlouhý na zapínání tašky
cca 1 m krajky
nitě
nůžky
pravítko
pastelka
stehovka
jehla
šicí stroj (tohle v ruce fakt nejde)
patka na šití zipů
jehla na džínsovinu
2 ozdoby a 2 očka

Čas:
1 den

Obtížnost:
4
(Měli byste být schopné ušit si alespoň sukni a ovládat základní techniky, než se do toho pustíte... nebo mít hodně pevné nervy.)

Postup:
Tady je scan z GLB, kde máte návod na udělání střihu. Teď mi teprve dochází, že moje taška vypadá úplně jinak O.o...
drt
ezř
ezrř
th
A: vnitřní kapsička, stříhejte 1x z látky
B: dno, stříhejte 1x z látky nažehlené ná vlizelín, 1x z podšívky
C: ucho, stříhejte 2x z látky, přehyb podél delší strany
D: volán, stříhejte 2x z látky, střed přehybu tam, co jsou soustředné půlkruhy
E: přední/zadní díl tašky, stříhejte 2x z látky vyztužené vlizelínem, 2x z podšívky.

Pokud chcete, aby vaše taška vypadala více jako ta původní, vynechte výztuhu. Já jsem také změnila poměra stran, aby moje taška byla větší a dala senosit přes rameno.
Zároveň jsem udělala jiné zdobení, protože jsem nechtěla přehlušit potisk látky.

Nažehlete látku na vlizelín (prostě to jen položíte tou lepivou stranou na látku a začnete žehlit). Je možné, že se vám to bude v rozích trochu odchlipovat, s tím se nemusíte moc stresovat.
Při zažehlování porovnávejte průběžně tu plochu se střihem, ať si nezlikvidujete víc látky, než je potřeba. Vyztužený bude jen přední díl, zadní díl, dno.
Po zažehlení našpendlete střih na vyztuženou látku a vystříhněte díl s vynechaným alespoň centimetrem na všech stranách. Pokud chcete být hodně přesní, jesště si můžete střih pastelkou přesně obkreslit a pak šít poodle těchto čar.
zřč

Tady vidíte, jak to pak vypadá - i když už tam střih není, vidíte, kam až sahal, takže když uděláte přídavky šišaté, stejně budete mít rovné šití. Doporučuji si to takhle nakreslit u všech vyztužených dílů.
ečtz

Mě to víc vyhovuje dělat postupně, takže navrhuji, abyste zatím nic jiného nestříhali.
Pokud chcete nějak zdobit jednotlivé díly (našít krajky, stuhy...), udělejte to teď, než sešijete boční švy.
šž

Sešijte boční švy k sobě (položíte lícem na líc přední díl na zadní a sešijete po stranách). Poté sestřihněte rohy a nastříhejte spodek a dno tak, jak vidíte na fotce. Zástřihy by neměly být blíž než 1mm od nakreslené čáry.
šž

Teď přijde peklo. Tak, jak máte ten díl tašky (lícem dovnitř) ho roztáhněte, lehce pormačkejte a začněte na něj stehovat dno lícem dovnitř. Takže máte všechny líce u sebe a trojůhelníčkové přídavky trčí ven. Tohle byla ta jednodušší část - při šití na stroji se prostě jen připravte na hromadu párání a nadávání, než to ušijete rovně. Nebojte se tu kabelku pomačkat, abyste ji vůbec dotho stroje narvali, ono té výztuze až tak moc neublíží. Problematické na tomto kroku je, že taška tím, že je vyztužená, prostě nechce být pod tou patkou, zvlášť v těch oblých částech dna... >.>
ýřu

Tady máte dodatečný záběr z boku.
etz

Po ušití té obludy ji otočte na líc a vyrovnejte dno.
řžzšč

Teď přijde stříhání podšívky - úplně stejně jako svrchní látky, ale podšívku nevyztužujete. Zárovn si střihněte kapsičku se 3 cm po všech stranách navíc z vrchní látky.
fhg

Jak máte na podšívce našpendlený střih, podívejte se na vyznačený obdélník, kam přijde kapsička. Propícheje rohy střihu špendlíkem a lehce jím zakruťte. Až sundáte střih, zůstanou vám tam 4 dírky, které stačí spojit pastelkou.
čř

Stříhání volánu a uch:
Volán budete stříhat 2x, přičemž tam, kde jsou ty dva soustředné kruhy, bude přehyb látky: Každý volán, který střihnete, bude dvakrát delší, než střih. Opět nechte cca 1 cm na přídavky.
Ucha to budou mít obráceně - střed přehnuté látky bude podél jedné z delších stran. Takže ucho bude dvakrát šurší, ale normálně dlouhé. Opět nechte po 1 cm. Ucho samozřejmě také střiháte 2x.
čýzř

Erm, šití uch... Tenhle trik u nich nedělejte, ale zapamatujte si ho, bude se hodit za chvíli.
Pokud chcete něco sešít a zároveň si to začistit, takto položíte lícem dolů a ohnete tak, jak vidíte na obrázku.
áýži

Přehnete napůl a začnete sešívat. Až to pak otočíte na líc, budete mít okraje zahnuté a zašité do rubu. Jak říkám, teď u těch uch to nedělejte, mě na chvíli vypnul mozek. Uši jenom přehněte lícem dovnitř tak, jak jste je stříhali, sešijte po straně.
tzj

Sešité:
Otočte do líce (pokud nevíte jak: vezměte spínací špendlík, provlečte okrajem a pak ho soukejte vnitřkem tunelu, látka se za ním bude otáčet).
žřu

Nevšímejte si té věci začárané uprostřed. Okraje kapsičky nejprve přehněte dovnitř o cca 1 cm a sežehlete, pak je přehněte znova o necelé 2 cm a sežehlete. Tím je budete mít začištěné, aniž byste je museli lemovat.
ý

Vyměňte si patku za patku na šití zipů. Vezměte krajku a dvakrát ji zahněte (jako to děláte u mašlí, předpokládám, aby se netřepila). Pod patkou si to seřaďte takto: Zip dolů, tak, aby kovový proužek koukal nad kapsičkou, na něm kapsička lícem nahoru, na ní krajka. Začněte šíst cik cak stehem. Před ukončením nezapomeňte opět dvakrát zahnout krajku. Pokud máte delší zip, než potřebujete, můžete ho také zahnout. Já to udělala.
ýžuái

Našpendlete kapsičku dle značek na jeden z dílů podšívky.
šž

Teď cik cak stehem přišijte okraje kapsičky.
řžu

Teď budete přišívat horní část zipu. Opět si zahněte přebatečné konc ezipu, pokud je to nutné, položte si na něj zahnoutou krajku a cik cak přišijte k podšívce.
řžýu

Výsledek: SUper kouzelná ,extra jednoduchá a funkční kapsička. Doufám, že jste vstřebali, že dolní část zipu přišíváte ke kapsičce, ale ne k podšívce, horní naopak přišíváte jenom k podšívce. Jinak byste tam neměli ten otvor... ;-)
ž

Důkaz, že je funkční:
ýž

Z rubu: (nadrchla se mi trochu podšívka, ale to není žádná tragédie).
čtř

Teď sešijte díly podšívky k sobě stejně jako předtím látku. Dejte si pozor, aby kapsička byla NA LÍCI. Nejdřív boky, pak nastříhat, našít dno (teď už to jde snadno). Teď bude krok, který u svrchní látky nebyl potřeba. Přídavky na švy u dna přistehujte směrem ke středu dna (když je ohnete, mohou směřovat buď směrem k hornímu okraji tašky, nebo směrem ke středu dna - tak je zahněte tam a přistehujte a pak přišijte na stroji.
šřž

Výsledek: Poslušnější tvar.
řz

Taška se vhozenou podšívkou. Nezapoměňte, že líc svrchní látky kouká ven, líc podšívky bude koukat dovnitř a budete na něm mít kapsičku.
řý

Položte díly volánu na sebe a sešijte jejich kratší strany k sobě. Přehněte napůl podélně a sežehlete.
čřž

Nařaste.
žčšř

Napšendlete na horní okraj tašky zvenčí. Obě strany voláno jsou lícové, tak se řiďte jedině vzorem.
ýčýř

Našijte volán na stroji, ohněte tak, aby přídavky směřovaly dovnitř a volán byl prodloužením atšky. U podšívky zahněte a nastehujte horní okraj do rubu.
zřč

Detail:
gju

Teď přijde příprava hlavního zipu. Vezměte si zip, co je stejně dlouhý (nesmí být kratší a smí být jen o troch udelší než taška). Ustřihněte čtyři stejné pruhy z látky tak, aby byly o 2 - 3 cm delší, neý horní okraj tašky.
bhf

Zasendvičujte rozdělený zip:
uitz
ut

Opět nasaďte zipovou patku.
jghf

Teď využijte ten trik z dřívějška - tam, kde má zip konec, ohněte takto oba díly látky.
hjgf

Tady to vidíte zblízka.
kzh

Takhle to vypadá po rozevření:
jgmkh

A takhle, když opět spojíte zipy.
kgj
Pokud máte zip delší... tak se podívejte, jak vypadají vaše kabelky, obvykle mívají zip delší, tak se podívejte, jak jsou všité... prostě to jenom posunete, a necháte koukat ven ocásek zipu...
Mě nakonec taky přesně nevyšel, takže jsem ho prostě zašila... však uvidíte :)

Sežehlete, aby byl placatý a vypadal jako na obrázku:
zum

Prošijte na bocích a podél zipu a sestříhněte kraje do oblouku (stačí jen na jednom, pokud je ten zip moc dlouhý).
zr

Můžete nastříhat okraje, aby se líp našíval.
hjgf

Našpendlete ucha. Podle střihu by to mělo být 9 - 11 cm od kraje.
uiýž

Detail: Nechte ucho přečnívat trochu dál pod okraj, aby bylo pevněji přichycené.
utrz

Teď nastehujte zip. Přiložte ho tak, aby zuby směřovaly stejně, jako volán, a spodní okraj aby byl trochu níž než spodní okraj volánu.
zerř

Pohled na ten konec, který nemá jezdec (momentálně).
zi

A ten, který má jezdec a který nevyšel. Teď bude nutné tam udělat také oblouček, byť ho tam nemáte vystřižený.
Při našívání zipu si nikdy zip nerozepněte úplně, nemusel by vám pak jít zapnout. Vždy si ho pootevřtee jenom kus od kraje.
ýiž

Po nastehování pohled zvnější na zapnutý zip.
Pokud by se vám stalo, že jedna strana zipu se vám nastehovat povedla a druhá je moc krátká/dloufá: vypařte celou nesedící stranu a dejte si pozor, jak natahujete látku při stehování. I bavlna je dostatečně pružná na to, aby se roztáhla cca o 2cm na každých cca 50 cm.
žřu

Zevnitř... Jak vidíte, prostě jsem to tam nějak nachmoustala.
ertz
Přistehujte podšívku.
tuz
žtu

Přišijte na stroji. NESMÍTE přešít přes tu část, kde vám kouká zip!!! Zlomila by se jehla a mohla by se vám někam zabodnout. Prostě to místo překočte a pak ho buď došijte v ruce, nebo tam tu dírku klidně i nechte jakožto manipulační, pokud se vám neroztlemí ven.
žrý

Přišijte ji raději dvěma řadami stehů a vezměte si na to džínsovou jehlu, která spíš úpropíchne tolik vrstev. Dávejte si pozor i na ucha, aby se vám nějak napokroutila. Před šitím už si klidně můžete vyndat špendlíky, protože jste je přistehovali spolu se zipem a podšívkou.
ztu

Připravte si dvě ozdoby a kroužky.
trzu

Na silnější kroužek dejte ozdobu na vnější zip. Pokud vám nepůjde roztáhnout v ruce, jedněmi kleštěmi si ho přidržte a druhými ohněte. Druhou ozdobu dejte na vnitřní zip.
rtdz

Fotky:
Samotná taška:
tuz

Shora:
zt

Vnitřek:
ez
tz
jh

S mašlí:
jh
jh
ilu

S mašlí a kytičkou: (trochu OTT, já vím)
etr

S kytičkou:
zřžeč


Příště:
23.2.2011
Ozdoba na tašku I

Obrázek k anketě:
řz


 


Anketa

Stojíte o návod na ušití této sukně?

Ne, ta sukně se mi nelíbí 19.8% (19)
Ne, stejně to nezvládnu 5.2% (5)
Ne, nepotřebuju na to návod 7.3% (7)
Ano 67.7% (65)

Komentáře

1 Danielle Danielle | E-mail | Web | 20. února 2011 v 10:04 | Reagovat

Ty jo. Tohle je naprosto perfektní... Ta taška vypadá jako značková. Když jsem viděla ten první obrázek, myslela jsem, že je ilustrační foto. :D

2 Mikio-chan Mikio-chan | 20. února 2011 v 12:18 | Reagovat

wow..tak tohl je fakt něco.. jak píše Danielle je to jak značkový. Všechny palce nahoru!

3 Kůzle Kůzle | Web | 20. února 2011 v 13:26 | Reagovat

Tak to je naprostá úžasnost! O_O

4 Elizabeth Elizabeth | 20. února 2011 v 14:00 | Reagovat

Oči mi málem vypadly, taková krása O_O... Snad to někdy taky zkusím :)

5 Ayamee Ayamee | 20. února 2011 v 14:21 | Reagovat

Páni, ženiálna kabelka! Určite si ju skúsim ušiť, návod je totiž príkladný a kabelky šijem rada. Teda, skúšala som to iba dvakrát, z toho som došila iba Estellu (http://www.burdastyle.com/projects/estelle), ale cítim, že šitie kabeliek by mohlo byť mojim životným poslaním, čiže... :D Čiže díky moc za návod, keď si zoženiem materiál a môj výsledok bude aspoň trochu reprezentatívny, možno sa ním aj pochválim ;-)

6 Johanka Johanka | 20. února 2011 v 15:01 | Reagovat

Perfektní. Po matuře si to zkusím. :D

7 Proxima Proxima | Web | 20. února 2011 v 19:53 | Reagovat

Aw, děkuji!
A ano, až to budete mít, tak doufám, že mi pošlete fotky! (prosím, prosím)

[5]: Jé ta ta Estelle je pěkná!

8 Niya Kamikaze Higurashi Niya Kamikaze Higurashi | Web | 20. února 2011 v 19:58 | Reagovat

oo nádhera, ta taška je dokonalá,určitě se pokusím ji někdy ušít

9 Minamino Shana Minamino Shana | 20. února 2011 v 20:11 | Reagovat

*_* dokonalá :3 kéž bych něco takového dokázala taky! Je fakt nádherná a opravdu jako značková!

10 Teri Teri | 21. února 2011 v 13:35 | Reagovat

To je....to je....no vyrazilo mi to dech...Další položka na seznam, co si někdy ušiju:D

11 Neadirian Neadirian | Web | 21. února 2011 v 14:08 | Reagovat

Ta je tak dokonalá! *_* Nechceš takovou vyrobit ještě jednu a prodat? :D

12 Proxima Proxima | Web | 21. února 2011 v 16:19 | Reagovat

Děkuji ^^

[11]: Původně jsem o tom přemýšlela, ale pak jsem usoudila, že vzhledem k tomu, kolik času jsem nad tím strávila, by stejně byla moc drahá, než aby se prodala, a pak i když to tak asi z fotek nevypadá, má několik estetických nedostatků, u kterých si nejsem jistá, že bych je zvládla odstranit... a mně sice šišatá podšívka apod. nijak nevadí, ale asi to není něco, co bych si troufla prodat... T_T

13 Maxe Maxe | Web | 22. února 2011 v 22:17 | Reagovat

Krása, střih kradu =)! Ale potřebuju vědět, kde jsi sehnala tu látku **?

14 Proxima Proxima | Web | 22. února 2011 v 23:42 | Reagovat

[13]: Díky... jen kraď XD. No, látka je z jednoho obchodu tuším kousek od zastávky Šumavská... jedna nad Mírákem 10 nebo 16, ale kupovala jsem ji tam cca před 2 lety, takže šance nic moc...

15 Ignis Ignis | 23. února 2011 v 18:16 | Reagovat

Přesně něco takovýho bych potřbeovala. Jen se bojim, že bych to zkopala :D

16 Aglae-Eleanor Aglae-Eleanor | 24. února 2011 v 17:37 | Reagovat

Uuuuuuuu to je tak naprosto úžasně dokonale wonderfulááárnííí !!!!
Miluju tvojí stránku, tvoje nápady, ale ze všeho nejvíc tuhle taškuuuuu!
(ale Antoinettky sou taky dobrý:D)

17 fashionwithpassion fashionwithpassion | 24. února 2011 v 20:38 | Reagovat

[16]: Děkuji :)

18 Yuki Yuki | 28. července 2011 v 18:56 | Reagovat

užasný *.*

19 Angee Michaelis Angee Michaelis | Web | 8. ledna 2012 v 21:18 | Reagovat

ó můj bože :3 až budu mít větší zkušenosti  s tím mým šicím strojem, určitě zkusím, snad se mi i povede tak suprově jako tobě ^^

20 Víta Víta | E-mail | Web | 9. ledna 2012 v 19:50 | Reagovat

[19]: Děkuju, doufám, že se případně pochlubíš výsledky!

21 Ajane van Guld Ajane van Guld | 10. ledna 2012 v 21:55 | Reagovat

teda to je dílko..skvělé jak tu je první reakce ..také jsem myslela,že je to ilustrační fotka..moc ráda šiju a hodně si sama navrhuju různé střihy,baví mě to..ale tohle by mě nenapadlo..je to opravdu nádhera...neměla bych na to nervy....smekám nad šikovností...

22 Ajana van Guld Ajana van Guld | 10. ledna 2012 v 21:57 | Reagovat

[13]:dá se sehnat podobná na netu..myslím se jmenuje mozart..jsou to podobné proužky růžové-modré a myslím zelenkavé...kdysi jsem je také hledala..

23 Víta Víta | E-mail | Web | 11. ledna 2012 v 21:54 | Reagovat

[21]: Moc ti děkuju <3

24 rigo rigo | 20. července 2017 v 8:10 | Reagovat

stylové tašky na různé sporty a především pak na tanec-

http://www.2skin.cz/sportovni-tasky-e37/

25 Georgefrows Georgefrows | E-mail | 2. září 2017 v 23:14 | Reagovat

Uhwefwi ufhweifhw wnfjweof vbdnvweui wiefweh 47665yt34y

26 Derricksance Derricksance | E-mail | 2. září 2017 v 23:19 | Reagovat

Bfhuwe fwbihfwei wbfeihfiw jbfiwfv iwefibwe 87ty439hgg

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama