Jak přežít školu v duševním i tělesném zdraví I

5. října 2010 v 7:52 | Proxima |  Lifestyle
uz

Tuhle sérii článků píši z pozice člověka, který prošel celkem dvěma základními školami a jedním gymnáziem, je si zcela jistý svým relativně velmi slušným zdravím fyzickým a naprosto perfektně zachovalým zdravím psychickým. Tudíž doufám, že to třeba někomu z vás ulehčí školní život.

Nejsem si úplně jistá, jakým způsobem přesně to pojmout, jelikož tak nějak vše souvisí se vším. Snad tedy můj systém bude mít nějakou logiku.


1) Plánujte
V tuto chvíli již škola přibližně měsíc běží a tak byste již měli mít přehled, i pokud jste v prváku, o tom, jaké nároky mají kteří učitelé, co se po vás chce a dost možná už i o tom, co z toho vám bude dělat problémy.
Pokud vaši rodiče (narozdíl od mých) vyjadřují nějaký zájem o vaše studijní výsledky a především o známky, které dostáváte, domluvte se s nimi ještě teď na přijatelném průměru v každém čtvrtletí, čímž se vyhnete nejistotě později, až vám bude hrozit čtyřka z matiky. Kdybych rozhodovala podle svého gymnázia, tak bych řekla, že ještě přijatelné jsou známky 3 a výše a studijní průměr 2,5. To s příslušnou dávkou námahy zvládne i průměrně intelignentí člověk. Sice se učíte pro sebe, ale pokud se vám podaří získat vyznamenání, myslím, že byste měli mít právo na nějakou odměnu - pokud jsou vaši rodiče proti penězům/dárkům, tak by vám měli povolit alespoň den strávený zíráním na anime, cestu na koncert oblíbené skupiny nebo tak něco. Pokud máte dobré výsledky, měli by vás také nechat na pokoji, co se týče rozvržení a množství času věnovaného škole. Více se snažte na konci roku a v ročnících, jejichž průměr ovlivňuje přijetí na další školu.

2) Mějte nějaké cíle
Jestli vám to nezní dostatečně cool, tak si vezměte, že většina vašich anime hrdinů a hrdinek má nějaký cíl, pro jehož naplnění dost usilovně pracují. Mitsuki se dře ve škole i v práci a snaží se svoji školu změnit v prostředí příjmené pro dívky, Yako má práci jako detektiv a snaží se vypátrat vraha svého otce, jiná Mitsuki chce být zpěvačkou, atd. Je celkem jedno, jestli se po čase rozhodnete svoje cíle změnit - důležité je, že se naučíte soustavně a cílevědomě pracovat pro získání něčeho, po čem toužíte, a budete mít před sebou stále poměrně jasně vytyčenou cestu. Pokud není vaším snem již od mateřské školky být jaderným fyzikem, nevadí . Tyhle cíle nemusí mít souvislost se školou. Třeba, pokud se učíte japonsky, dejte si cíl, že si uděláte nějakou zkoušku. Pokud chcete být zpěvačkou, choďte na kurzy zpěvu nebo trénujte doma, pokud sníte o kariéře spisovatelky, účastněte se literárních soutěží a neflákejte školní slohy. Znova připomínám Beckii, která se prosadila sama jen díky tomu, že byla cílevědomá a pracovala na tom. Závěr je, že je jedno, jestli je vaším cílem být nejlepším studentem v ročníku nebo být po roce schopná ušít si lolitkovský kabát. Důležité je, abytse pro tento cíl něco udělali a aby vás tatko aktivita nějak rozvíjela. (Shlédnout všechny dosavadní díly Naruta "na ex" a podobné, naprosto nenáročné cíle se nepočítají).

3) Pořiďte si diář
Podle mne jsou lepší školní diáře na školní rok než diáře klasické. Jednak máte větší šanci sehnat nějaký roztomilý (Hello Kitty je k dostání celkem běžně, já mám třeba manga diář od Piky, k dostání jsou i diáře k jedntlivým sériím - CLAMP, například), jednak je dělaný na míru studentům - místo na rozvrh, známky, poznámky, profily vyučujících... jen si dejte při nákupu zahraničního diáře pozor na takové věci, jako fakt, že ve Francii mají trimestry a učí se Po, Út, Čt, Pá, So. Tento diář s sebou soustavně noste  a zapisujte si do něj a doma ho také otevřete a udělejte, co jste si tam zapsali. Pište si tam všechny úkoly, věci, co si musíte na někdy donést, data testů, odevzdání seminárek, prázdnin, výletů, TV mimo budovu školy, domácí práce, sezónní nákupy... Snažte se mít všechny povinnosti zaznamenané na jednom místě (= v diáři) a přehledně. Jestli je to pro vás samozřejmost, gratuluji - pro 90% maturantů není.

4) Kašlete na rady
Vypozorujte, co vyhovuje vám, a nenechte se zvyklat názory školních psychologů, výchovných a studijních poradců ani rodičů. Jestli vám vyhovují poznámky psané na počítači, ťukejte je na laptopu a noste v deskách. Jestli vám vyhovují klasické sešity, pište do nich, jestli potřebujete mít růžové zápisky, myšlenkové mapy, shrnutí na každé stránce - dělejte si je. Udělejte si vlastní systém, který vám bude stoprocentně vyhovovat. Je jedno, jestli si píšete na toaletní papír, pokud jste potom schopni se z něj perfektně naučit na test a za pár let na maturitu.

Zde je pár příkladů:
a) Učit se průběžně nebo noc před testem?
Jak vám to vyhovuje. Co se týče mě, tak věci, které jsem si potřebovala pamatovat hodně dlouho, jsem se učila relativně průběžně, věci, které byly jednorázové, ráno v den testu. Pokud víte, že starověkou filozofii už v životě neuvidíte a že se na ni zvládnete naučit za hodinu, není důvod to tak neudělat.

b) Učit se ráno, večer, cestou v tramvaji nebo kdy sakra?
Pokud jedete dlouho jedním dopravním prostředkem a jeste schopní se soustředit, tak je cesta do školy docela dobrá na povrchní zopakování třeba slovíček nebo látky z minulé hodiny, podobně třeba přestávky před hodinami. Neučte se na pozdější hodiny o hodinách dřívějších, budete ve skluzu. Opravdu. Jedna kamarádka si takhle permanentně musela půjčovat zápisky ostatních - vždycky jí chyběla hodina, kterou strávila učením se na něco jiného. A když na to přijdou, tak vás vyučující sežerou zaživa. Oba. Hlídejte si, abyste spali nějaký rozumný počet hodin, ale je jedno jestli se učíte od 10 do půlnoci nebo od 4 do 6 ráno.

5) Pište si a dávejte pozor
Z vlastních poznámek se vždycky naučíte líp než z cicích nebo z učebnice. Pokud se učíte z učebnice, která vám nevyhovuje (ale nemáte možnost se učit z jiné), dělejte si výpisky.

6) Učte se sami
Je to rychlejší, než se učit ve skupině, zvlášť, když máte všichni různé systémy a požadavky. Naopak je dobré dělat hromadnější konzultace příkladů a cviční (ne v průběhu testu, pochopitelně) - opsat cizí úkol je trochu podlé, ale podělit se vzájemně, rovným dílem o dílčí kusy práce je fajn.

7) Neopisujte úkoly, pokud nemusíte
Zvlášť pokud bývají obdoby domácích cvičení v testech. Opsáním si pak vůbec nepomůžete , naopak - je to obvyklá praktika v biologii, chemii, matematice, fyzice, ale i jazycích. A NIKDY neopisujte dobrovolné úkoly, bonusová cvičení a nepovinné části. Protože to je sprosté. My jsme měli na matematice systém, že v maturitním ročníku každý musel každý týden odevzdat určitý počet vyřešených příkladů, aby měl splněno, navíc byly tyto příklady známkované, Zároveň, pokud jste jich spočítali víc, nejenže jste byli lépe připraveni, ale dostali jste úměrně své námaze plusové body, které dokázaly po sečtení vylepšit průměr i o stupeň a víc. To znamenalo ale třeba i 3 hodiny práce navíc týdně. A přesto si někteří nepřipadali trapně, když si krom povinného minima opsali i bonusové příklady, ideálně se pak s jejich řešením ještě nechali vyvolat. To je prostě amorální a pokud to děláte, měli byste se propadnout hanbou. Pokud jste obětí takového zneužívání, nebuďte uťápnutí blbci jako já a těm, co to dělají, vynadejte a v životě je už nenechte do vašich poznámek ani mrknout.

8) Vybudujte si pověst
Pokud budete pracovat na začátku, ukážete se všem v dobrém světle a učitelé a spolužáci si o vás budou myslet, že jste schopní a inteligentní, ušetří vám to časem tunu práce. Existují předměty, kde jsem nikdy nebyla ústně zkoušená nebo v pětinovém množství co ostatní, poměrně často se nikdo neobtěžoval kontrolovat moje úkoly a myslím, že určitá část mých písemek se mi vrátila sice s 1, ale neopravená. Proč? Protože pokud dostanete jedničku padesátkrát, valná většina učitelů nepředpokládá, že po padesáté prvé byste ji dostat nemuseli. Poslední dva roky gymplu jsem se víceméně flákala, protože po mně nikdo nic nechtěl. Předpokládali, že i bez toho makám víc, než bych musela, i když jsem to nedělala.

9) Buďte zodpovědní
Má to stejný efekt jako předchozí bod - lepší dojem = lepší zacházení. Někdy sice budtee muset dělat práci navíc, ale vyplatí se to - nebudou vás podezírat, že když napíšete "lékař", je to "kocovina" a brzy zjistíte, že narozdíl od svých "nezodpovdných" kolegů máte větší volnost. Jak na to? Do určité míry pomáhá osobnost, ale většina je daná tím, že se chováte slušně, zdrženlivě, ale je vidět, že jste osobnost a dobře studujete.

10) Extra aktivity
Se dělí na dva druhy:
a) Pomoc
Nenoste učitelům štvestičky z vlastní zahrádky, nelichoťte jim a nepodlézejte, ale pomozte jim odnést slovníky, když mají plné ruce, půjčte propisku, když potřebují zapsat a nemají čím (po hodině ji z nich ale vymlaťte, nebo o ní navždy přijdete) a když sedíte na kraji a nemáte co dělat, smažte tabuli, i když je tento požadavek adresován do pléna. A absolutně nikdy jim tuhle pomoc nepředhazujte, až vám půjde o známky - to, že jste nakopli umírající počítač je od vás milé, ale pokud neumíte literaturu, tak vám to nedává právo na lepší známku.

b) Olympiády, SOČ, soutěže apod.
Stojí spoustu námahy a času, ale přinášejí výhody jak v budoucnu (prominutí přijímaček, stipendia na VŠ), tak okamžitě - stipendia na střední, vylepšení známek. Tyto aktivity naopak hrdě prezentujte, až vám půjde o známky. Pokud jste vyhráli fyziákální olympiádu, stěží vám z fyziky může dát vyučující špatnou známku.

11) Slušné chování - myslím, že čtenářky mého blogu s tím problém nemají, ale většina mých bývalých spolužáků ano
- Pokud jdete pozdě, ke dveřím dojdete stejně jako profesor, neskočte do nich před ním, abyste měli pocit, že jste tam byli před ním, a tudíž včas. Omluvte se, že jste se zdrželi, pusťte ho/ji dovnitř, zavřete dveře a odsuňte se na své místo.
- Pokud jdete pozdě, vždy se omluvte a uveďte stručný důvod. 
- Nestrkejte se v té proklaté frontě na oběd, nepráskejte dveřmi, nepředbíhejte a nechovejte se jako smečka idiotů.
- Buďte fér. Pokud jste se na test nenaučili nebo jste odpovědi komplet opsali z knihy, čahož si kantor všiml a dal vám tomu příslušnou známku, nechoďte za ním s tím, že to přece máte dobře, tak proč máte 5 a ne 1. Můžete být rádi, že vám tu známku dal v tichosti a neztrapnil vás přede všemi. Netvrďte rodičům že ta kráva vám dala trojku jen proto, že je na vás vysazená, když ve skutečnosti celou její hodinu trávíte tím, že ji provokujete a kašlete na její výklad. Už jsem viděla schopné, inteligentní, hodné, obětavé a naprosto spravedlivé učitelky, jak otřeseně líčí scény, kdy na ně sprostě řvali jak studenti tak jejich rodiče, jak si dovolují děcko nechat propadnout, když je tak geniální. Pak rodičům ukázali test s nevyřešenou elementární soustavou dvou rovnic  o dvou neznámých, neznalostí, co to je CO či HCl a bylo to.
- Pokud něco rozbijete, tak se přiznejte, není vám 5.

12) Dostatečně pijte - cca 150-250 ml/hodina
Při nedostatečném přísunu tekutin se vám rapidně zhorší schopnost soustředit se, bude vás bolet hlava a bude se vám špatně mluvit. Pokud máte ve škole nezávadnou vodu z kohoutku, djete si do skříňky rozpustné vitamínové tablety, Tang, kafe 3 v 1 (pokud ho nasypete do lahve, zalijete studenou vodou, zašpuntujete a pořádně ptotřepete, tak se rozpustí a máte něco jako ice café ;) ) apod.

13) Jezte
Když vám kručí v břiše, nemůžete se soustředit vy ani ostatní. Je možné, že potřebujete uždíbnout něco malého každou přestávku, ne se nacpat v 9:40 - řiďte se svými biorytmy, kašlete na poznámky ostatních. Vždy mějte po ruce sladkou tyčinku nebo čokoládu, zvlášť pokud máte potíže, když vám výrazně klesne hladina cukru v krvi. Ke svačině je naopak vhodné sníst spíš něco, co vás zasytí až do oběda - tzn. nějaké pomalejší sacharidy (pečivo), trocha sladkého a pestrost - třeba menší sendvič s mozarellou, rajčaty, salátem a bazalkou a k tomu půlka jablka, nebo jakýkoliv jiný sendvič, studená tortilla, müsli s ovocem... Pokud si nosíte oběd z domova, tak je nejjednodušší ho udělat trochu pestřejší a část z něj odjíst o svačině, zbytek během oběda.
Oběd nevynechávejte (i když si na to strašně rychle zvyknete, není to zdravé a pak sežerete s prominutím všechno, co ve 4 odpoledne najdete doma) a také neobědvejte jogurt a čokoládovou tyčinku, nebo ještě lépe dvě čokolaádové tyčinky. Nebo suchý rohlík. Jídlo ovlivňuje vaše zdraví víc, než si myslíte, a pokud není vyvážené, brzy se to odrazí na stavu vašeho těla. Alespoň občas, zvlášť v zimě, si dejte něco teplého. Pokud vám nechutnají hlavní jídla, dejte si třeba polévku, pečivo, zeleninový salát/ovoce/menší sladkost a čaj.
Pokud dostáváte od rodičů peníze na jídlo, tak je do toho jídla investujte. Pokud si myslíte, že ideální je živit se jen rohlíky, držet hladovku a ušetřené peníze utratit za něco jiného, tak to fakt není. Jednak je to v podstatě krádež - rodiče vám ty peníze nedali na oblečení nebo CD, ale na jídlo. Takže pokud je použijete na něco jinhé, je to stejné, jako byste je rodičům sebrali z peněženky. A ničíte si zdraví. Rohlíky b yste totiž měli konzumovat v naprosto minimálním množství.

14) Polední pauza je v poledne nejen kvůli jídlu, ale i kvůli tomu, že prostě potřebujete pauzu
nemusíte se cítit provinile, když si o ní neuděláte domácí úkoly na další den, nenaučiíte se ani ťuk a prokecáte ji s kamarádkami. Prostě potřebujete oddych.

15) Obklopte se věcmi, které vám školní rok zpříjmení.

Příště:
10.10.2010
Vrstvená sukně - návod
 


Komentáře

1 Mikako Mikako | 5. října 2010 v 10:14 | Reagovat

Skvělý článek, se vším souhlasím :)

2 ginze ginze | 5. října 2010 v 17:31 | Reagovat

S tímhle článkem naprosto souhlasím. A s těmi spolužáky obzvlášť.Na základce mi ani tak nevadilo,kdo tam co vyvádí,ale na střední.... přijde mi,že jsem snad jediná,kdo na tu školu přišel,aby studoval a udělal maturitu.Vypadá to,že ostatní tam přišli s cílem pobavit se a jít domů.Jedna spolužačka má asi od prvního září osm pětek a dvě čtyřky a když začne přemýšlet,tak je to s prominutím k smíchu.
Ten přístup k té škole je nejdůležitější,navíc se na něm utváří dojem.Jen to asi 95% lidí nejspíš ještě nepochopilo.

3 Hisshi Hisshi | E-mail | Web | 5. října 2010 v 20:27 | Reagovat

Opravdu skvělý článek! Díky němu jsem si udělala trochu jasno a myslím, že i pár tvých tipů zkusím. Na škole mi záleží tak jak je to zdravé, beru to prostě jako velice důležitou věc pro budoucnost. Třeba ale psát písemku s tahákem bych nedovedla, na to jsem až moc nervní (bojím se odhalení). Jsem na gymplu a tam se všichni až moc snaží...ovšem chovají se příšerně, to nemůžu popřít.

4 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | Web | 5. října 2010 v 20:49 | Reagovat

páni hora rad,ale každý má asi svůj styl několik věcí vidím jinak ,ale tohle je asi individuální.Navíc nejsem na gymplu,ale na odborné škole a je docela něco jiného-mě už jde jen o to letos odmaturovat a ádije :D

5 Niya Kamikaze Higurashi Niya Kamikaze Higurashi | Web | 6. října 2010 v 21:15 | Reagovat

aj hej souhlasím kor stím chováním, to že se chovám slušně k učitelce,ž e jí nabídnu odnesení sešitů když vidím že toho má snad tunu  tak jako mi to přijde jako smaozřejmost ap ak ze strany studentů slyším podlejáku, nebo pšlháš šplháš? a stím jídlem jsou nehorší jazyky když se bere jídlo takhle mi v ajině nebo fr vždy prokručí žaludek při tom když vidím v učebnici to jídlo k sežrání a při představě že mám v aktovce dobrou svačinu a nemůžu ji sníst, nebo už tam právě něníto jsou vždy mukaa XD

6 Niya Kamikaze Higurashi Niya Kamikaze Higurashi | 6. října 2010 v 21:17 | Reagovat

[2]: tojo, já chodímn a gympl a když tam vidím ty děcka v naší třídě a někteří ani nejso schopní říct kolik má rok dnů, netvrdím že jsemzrvona největšíinteligent ael snažím se jak jen to jde, tak jako si říkákm a tohle je prý  vběrovej gympl

7 Asinx Asinx | Web | 10. října 2010 v 17:31 | Reagovat

Příště přidej rady pro vytížený vysokoškoláky :D škoda, že 80% těchle věcí už na sobě nemlžu aplikovat :D :D

8 Proxima Proxima | E-mail | Web | 10. října 2010 v 18:34 | Reagovat

[1]: Děkuji ^^

[2]: Aj, tak to upřímnou soustrast, takové spolužáky bych vraždila - taková byla jedna naše paralelka a jsem ráda, že v naší třídě bylo spíš konkurenční prostředí a dost lidí se opravdu hodně snažilo...

[3]: Jsem ráda, že se ti některé ty tipy hodí! Myslím, že tvůj přístup je skvělý ^^

[4]: Jasně, tohle asi nebude vyhovovat všem, zvlášť předpokládám, že na odborné škole jsou určitě i jiné požadavky a tak... ^^

[6]: LOL, tak to jsem ráda, ž naše učebnice byly ošklivé, staré a z těch malůvek v nich bylo člověku spíš špatně, než že by měl na ty věci chuť... XD

[7]: Tak vysokoškolákům budu radit, až za sebou budu mít alespoň první zkouškové XD, po 10 dnech školy by to asi bylo dosti předčasné. Navíc, já se zatím dost nudím XD.

9 Asinx Asinx | Web | 12. října 2010 v 22:09 | Reagovat

pffft, já už tam poctivě chodim měsíc :D

10 Proxima Proxima | E-mail | Web | 12. října 2010 v 22:59 | Reagovat

[9]: No jo no, měla jsi jít na bižuli...

11 Asinx Asinx | Web | 13. října 2010 v 18:33 | Reagovat

[10]: tam bych musela dělat zkoušky :D beztak by mě vyrazili i po těch 10 dnech na bižuli.. víš jak na tom já sem s timhle zaměřenim ;D

12 Proxima Proxima | 13. října 2010 v 22:37 | Reagovat

[11]: Ne ne, alespoň do prvního zápočťáku bys vydržela ;)

13 Keiko Keiko | 5. února 2011 v 13:16 | Reagovat

Dobrý rady, nevěděla bys ijak vydržet příšerně nudné učitele?x(

14 Proxima Proxima | Web | 6. února 2011 v 14:18 | Reagovat

[13]: No, pokud se dá látka našprtat z učebnice a zápisky nepotřebuješ, tak si prostě dělej nenápadně něco jiného, jestli jsou ty zápisky nutné, tak to prostě musíš nějak přežít... Lepší je sedět vepředu, aby tě nerozptylovali ostatní a můžeš zkusit se třeba občas na něco zeptat, čímž se jednak udržíš vzhůru, jednak třeba trochu ožije i ten učitel. A pokud si troufáš, tak můžeš dotyčnému zkusit říct, že by bylo fajn hodiny trochu oživit...

15 elekrik elekrik | Web | 13. února 2011 v 16:09 | Reagovat

Ahoj,výborný článek! :)

Spousta lidí si stěžuje na špatné známky a celkově na školu,ale zapomíná na tyhle jednoduché body a úkony.Je bezva,že si na ně někdo vzpoměl a sepsal je ;)

16 Proxima Proxima | Web | 13. února 2011 v 18:15 | Reagovat

[15]: Děkuji ^^

17 hry-online-zdarma-superhry hry-online-zdarma-superhry | Web | 9. června 2011 v 9:43 | Reagovat

Chceš vyhrát Minibike, R/C model Ferrari, originální hru COD:Black Ops nebo MP4 přehrávač ? Koukni se na http://raketka.cz/soutez-c.-1 a zůčastni se letní soutěže raketka.cz

18 Ichigo Ichigo | 18. října 2013 v 19:43 | Reagovat

Úžasný článek! je super, že jsi ho nikde neopsala, ale vymyslela sama, takže jsou ověřené tipy že? :) A naprosto se vším souhlasím. :) Určitě tvé tipy vyzkouším. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama