Monako - nákupy, japonská zahrada a výstava Kyoto-Tokyo

15. září 2010 v 1:32 | Proxima |  Lifestyle
awr
ečž
ydsg

Druhou destinací, kde jsem se po nějakou dobu vyskytovala o dovolené, bylo Monako. Oproti Itálii hotový ráj na zemi, ačkoliv nad touto pidizemí byl lokální bouřkový mrak, díky němuž jsem ve svých sandálkách cupitala rychlostí slimáka a modlila se, že si neutrhnu ostudu trapným pádem.

Začněme nákupy:

V jednom nákupním centru (je kousek od Casina, nelze minout), je knihkupectví Fnac. Má jednu stěnu plnou manga rozdělené dle žánrů, většina, ne-li všechny pocházejí z edice Pika a jsou ve francouzštině (konečně nějaký inteligentní jazyk).
Prodávají také manga/anime diáře, Artbooks, magazín BexBoy (yaoi/shonen-ai magazín typu phonebook). Dozvěděla jsem se tady také, že ve francouzštině vychází nějaký časopis o Japonsku podobný třeba Peach nebo Koneku, ale nikde jsem ho nenašla TT_TT.
Ačkoliv jsem toho poněkud litovala, když jsem později objevila ještě diář Clamp, koupila jsem si zde francouzsko-japonský diář na akademický rok. Spousta informací v něm je na nic, jelikož je primárně zaměřen na Francouze/Belgičany/Švýcary, ale stejně - středoškolské prázdniny jsou tak individuální, že i kdyby tam byly české, nemuselky by vám být moc platné (zvlášť když jste na VŠ XD). Kromě ilustrací z populárních mang vycházejících v edici Pika jsou zde krátké komiksy každý týden (obvykle nějaká vtipná scénka z dané mangy), různé japanofilní vtipy, testy, informace o japonsku, základy japonštiny, úryvek z připravované nové mangy, stránky na adresář a poznámky, známky a profily profesorů apod. Taky má ony geniální stránky s trhacími růžky, abyste se snáz orientovali. Stál, tuším, 8 nebo 9 E.

awr
\sr
ysfrt
dasfg

Jelikož se snažím v rámci finančních a jazykových možností podporovat své oblíbené manga-ka (a připadám si strašně hloupě, že většinu mangy čtu na netu, ačkoliv, no, je přeji jen rozdíl, jestli Japonec zaplatí 500 Yenů, nebo vy zaplatíte 1500, jelikož poštovné je hnus), tak jsem ukořistila poslední výtisk Parfému od Kaori Yuki. Vidíte tu cedulku na obalu knihy? Tak to znamená, že byl u knihy zdarma přibalený nějaký nový francouzský parfém (resp. jeho vzorek), to je roztomilé, ne? Alespoň mě to vážně potešilo. Taky se mi líbí, že to, co vidíte na fotce, je vlastně sundavací obal, takže je samotná manga chráněná proti vnějším vlivům počasí a kafe a tak. 
asr

Další zastávkou na trase byla Japonská zahrada hned vedle Fóra Grimaldi. Navrhl ji Yasuo Beppu a je nádherná, někde jsem četla, že dřevěné části byly vyrobeny přímo v Japonsku. Zde je menší... tedy větší spam obrázků (aneb kdy se hodí, že vaši rodiče by trumfli ve focení i početnou skupinu japonských turistů). Pokud byste někdo měli zájem se o japonských zahradách dozvěděd víc, můžu vám naskenovat prospekt, který jsem dostala (je anglicky).
ydt
eřýž
red
wřýž
ečý
wčž
dz
ečž
stz
zuo
opú
ziui
ýžiž
asrf

A konečně, výstava s názvem Kyoto - Tokyo: Des samourais aux mangas. Všimla jsem si ohromných plakátů už na nádraží a otravovala jsem tak dlouho, až se mi podařilo dosáhnout komptomisu - za 3 hodiny jsem se měla se zbytkem rodiny sejít na druhé straně Monte Carla.

Tady je menší výcuc z informační brožury:
Tato výstava nás přenese z 8. století do současnosti a z Kyota do Tokya podél historické cesty Tokaido, která spojuje historické a současně hlavní město Japonska.
Nejprve Kyoto se svým uměleckým bohatstvím a klíčovými postavami, které mu zajistily výsadní postavení až do 16. století: samurajové, mniši a spisovatelé, kteří napsali perly Japonské literatury.
Potom Tokaido, stále pojítko mezi dvěmi částmi, které tvoří pulzující srdce, s výjevem hory Fuji na obzoru, která inspirovala po staletí umělce všemožných druhů.
A nakonec Tokyo, Začátek, poválečné období (50-64) symbolizované japonskou kinematografií s mystickými režiséry jako Kurosawa, s paralkelní rekonstrukcí a předehrou k ohromné architektuře.
65-95, technologická  revoluce, rozvoj především robotiky, doprovázený obnovou japonské popkultury a obzvláště mangy, z níš se brzy stalo anime, které jsou vystaveny ve světle jejich dvojí role - kulturní a zábavné.
Nakonec, náhlý návrat k ekologickému myšlení (95-05) manifestovaný designem, který následoval po traumatu ze zeměřesení v Kobe roku 95.
Výstava je uzavřena pohledem na současné umění země, kde kulturní scéna rychle míchala žánry a tradiční estetiku s technologií, snad aby vytvořila pevnější spojení mezi minulostí a modernou.

Je vystaveno cca 600 exponátů z Japonska i muzeí ze všech možných zemí světa. Mně se asi nejvíc líbily panenky (historických osobností i současné BJD v životní lidské velikosti), kimona, knihy, manga a anime a současné umění. Na výstavě se bohužel nesmělo fotit, takže, pokud chcete, vám tak maximálně můžu naskenovat jeden článek (aj a fj).

Tady vidíte Fórum Grimaldi:
ezr

set

Tady jsou letáčky s oficiálním logem (ten samuraj x robot je dokonale vtipná myšlenka, která více méně vystihuje koncepci výstavy) a vstupenku (studentská za 8 E)
ar

Plán výstavy
\sfr

Onen článek (má asi 6 stran o výstavě).
ydt

Můj úlovek z obchodu se suvenýry, vůbec se mi odtamtud nechtělo odejít - měli všechno od triček a přívěsků s HK pře mangu a anime až po tradiční nádobí, vějíře a čaj.
ydsg
ysr
ysfr

Pokud budete chtít něco z toho naskenovat, dejte vědět.


Příště:
19.9.2010
Proximiny falešné makronky
 


Komentáře

1 Hisshi Hisshi | E-mail | Web | 15. září 2010 v 16:34 | Reagovat

Tak na tu výstavu bych také chtěla :) Jsem pro naskenování článku! :D A na falešné makaronky se těším...

2 Andrré Andrré | 15. září 2010 v 17:30 | Reagovat

BJD v životní velikosti? Manga diář? Tradiční nádobí, vějíře a čaj? Japonská zahrada + ten rozkošný růžový deštník?!>_<
V rámci zachování svého duševního zdraví si jdu pustit FMA.  Sakra, tady se někdo má! ^_~
A kdyby se ti to skutečně chtělo skenovat, tak rozhodně nejsem proti ^_^

3 Raven Raven | 16. září 2010 v 17:27 | Reagovat

Já jsem byla v Monaku o prázdninách a ta Japonská zahrada byla skutečně nádherná.Těšila jsem se, žte půjdu i na tu výstavu ( všude na to byly letáky), ale boužel, ještě nebyla otevřená...škoda no.

4 Proxima Proxima | Web | 17. září 2010 v 20:13 | Reagovat

[1]: OK, naskenuji o víkendu a pak to sem hodím.

[2]: Byla to náhoda, vůbec jsem o tom nevěděla, dokud jsem neviděla plakáty... ale velké cony jsou třeba i v Německu a Francii, navíc pravidelně ;)

[3]: Zase ti tam alespoň celý den nepršelo, část byla kvůli nebezpečí uklouznutí a žuchnutí do jezírka zavřená T_T

5 Raven Raven | 27. září 2010 v 20:46 | Reagovat

Ne, tak to skutečně ne.Vlastně byl hrozný pařák :D ale mně to vyhovovalo :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama