Offtopic

25. června 2010 v 17:23 | Proxima |  Černá díra
Dnes jsem na diskuzi na lidech objevila další perlu do své soukromé sbírky "památných výroků lidské demence".

Není to vyloženě citace, ale znělo to cca takto:
"Dítě ve 24. týdnu těhotenství není žádný strunatec!"
ROFL. Vážně. Proč, kdyžtak můžete zjistit proklikáním se v postranní liště zde:

Ten předchozí zněl, že dotyčná nebude jíst GMO, protože obsahují geny XD.

Pozor, teď abyste mě špatně nepochopili. Nijak mě neuráží neznalost těchto lidí, ani si nemyslím, že by kvůli tomu nutně byli hloupí, já bych totálně pohořela, kdyby se mě někdo začal vyptávat na historii. Mě jde o to, že tihle lidé vědí o daném tématu houby s octem, ale klidně jdou a suverénně a arogantně tyhle blbosti veřejně vykřikují a jsou na sebe strašně pyšní. To asi nikdy nepochopím - když o tom nic nevím, tak se k tomu proboha buď nevyjdřuji, nebo se nesnažím vyjadřovat odborně, když mi ten odborný základ chybí, ne?

EDIT
Ne, číst články na novinkách (novináři tomu nerozumí, vyrthávají z kontextu, píší blbosti a blbí lidé jim to baští, aniž by se v problematice orientovali nebo si k tomu něco zjišťovali), natož diskuze k nim, už není úsměvné. Chce se mi spíš brečet. Faktické blbosti se ještě snesou, ale to, že se vysmívají vědě a vědcům je vážně tristní ukázka toho, jak si česká společnost váží vzdělanosti. I kdyby USA, Korea (jižní) a Japonsko měli milion chyb, takový přístup k výzkumníkům tam neexistuje, minimálně ne v masové míře... a pak se všichni diví, že většina absolventů emigruje a radši se věnuje výzkumu v cizině...
 


Komentáře

1 Majda Majda | Web | 25. června 2010 v 18:35 | Reagovat

Tak jasně, že lidi jsou strunatci... ale zrovna u tohohle příkladu bych se až tak moc nepozastavovala. Já osobně nepochybuju o tom, že by děcko ve 24. týdnu bylo strunatec (teď to zní krapet divně :D), ale když to tak vezmeš, lidi vedou už léta obrovský spory jestli dítě, které se ještě nenarodilo, je vůbec považování za živého tvora nebo ne. Každý máme svůj názor a ať ti to bude připadat jakkoliv jasný, najdou se lidi, co nebudou souhlasit (aneb otázka je potrat vražda nebo ne?).
Myslím si, že podobně by fungoval nějakej kec že "dítě v 24. týdnu není obratlovec" (vlastně to funguje na stejný úrovni). Spíš mi připadá jestli ten dotyčný nechtěl trochu nadasazeně poukázat na to, že děcko co se ještě nenarodilo není ještě prakticky nic (i když ve 24. týdnu? O.o)
A další věc jsou ti strunatci.. já se orientuju spíš v jiných odvětvích bižule, takže je možný, že teď budu trochu mluvit z cesty.. ale pokud si to ještě pamatuju z minulých ročníků, struna hřbetní u člověka už ustupuje. Jasně, strunatci ještě jsme, ale evolučně už se z toho začínáme vymykat. A jak je to u vývinu struny u embryí? Já fakt nevím jak to je, může to tak být a nemusí, ale třeba embrya nemají strunu ještě úplně vyvinutou (i když zase ta pochybnost o 24. týdnu, to je už děsně pozdě :D). Co jsem četla, struna bývá typická pro jistý stádium organismu. Pokud embryo nemá vyvinutou strunu hřbetní, jasně, teoreticky je to člověk a mohlo by mezi strunatce zapadat schématicky, ale někdo by ho za to nemusel považovat právě kvůli té absenci :)
Víš, poslední odstavec je spíš snůška slovíčkaření a dohadů, ale chci tím jenom ukázat,  že to všechno nemusí být až tak jasný a prvoplánový, zvlášť když se někdo nevěnuje biologii víc.
...
A GMA mě dostalo :D

2 Proxima Proxima | 25. června 2010 v 21:22 | Reagovat

No, on takhle asi úplně nevyzněl kontext, madam byla proti potratům a celý její výplod měl znamenat, "že to není žádný strunatec, ale člověk", asi ve smyslu, "že to není améba, ale člověk" - to bylo to, co mi na tom přišlo vtipné. Tak, jak jsi to pochopila ty, by v tom ještě logika byla, ale právě že v jejím argumentu to znělo naprosto komicky.
Jinak mě taxonomie taky až tak moc nebere, ale právě že tady je to, myslím, celkem jasné (chorda dorsalis je přítomna jen v embryonálním stádiu, ale páteř je pokročilejším vývojovým stupněm chordy, tzn. neexistuje nic, co by nebylo strunatec a mělo páteř), máme pravý ocas (kostrč), máme nerovovu trubici, štítnou žlázu, náznaky žaber v embryonálním stádiu... hlavně! To, co jsi napsala ty, je názor podpořený tím, že jsi o tom přemýšlela, vycházela z odborných podkladů atd., tato osoba to plácla aniž by věděla, o co jde... Kdyby tam býval ten tvůj komentář místo jejího, ani bych necekla...
BTW, která bižule je tedy tvoje oblíbená (to zní taky trochu divně)? Já jen jestli jsem náhodou právě nenarazila na dalšího neočekávaného spolužáka na molekulární biologii a biochemii :)

3 Majda Majda | Web | 25. června 2010 v 21:30 | Reagovat

Tak to jo :D Já věděla, že ten kontext nakonec bude úplně mimo...
Já jsem hlavně přes parazitologii a mikrobiologii :)
Ty se chystáš na molekulární biologii? UK?

4 Proxima Proxima | 25. června 2010 v 21:47 | Reagovat

Přesně tam, tak to hádám, že ty půjdeš asi na obecnou, ne? Nebo je na tyhle obory i bakalářská specializace? Trochu jsem mezitím prolezla tvůj blog @stalker@ a koukám, že jsi do toho taky značné zažraná ^^... nejedeš náhodou třeba teď na Běstvinu za BiO?

5 Majda Majda | Web | 25. června 2010 v 21:58 | Reagovat

Týjo, já našla téměř-kolegyni a ještě je to navíc kreativní člověk! :D
No, já upřímně moc nevím, jak to funguje na Kralovce, donedávna jsem ani neměla moc představu o maturitách (já tyhle věci většinou řeším až na poslední chvíli, všeobecnej přehled nulovej..).
Poslední dobou taky uvažuju nad genetikou, ale když to tak vezmu, dost úzce to souvisí s tou mikrobiologií, tak se s tím možná i počítá...
Co se děje na Běstvině a jaktože o ničem nevím? O.o I když ono by to bylo i tak moc z ruky :/

6 Proxima Proxima | 25. června 2010 v 22:30 | Reagovat

Náhodou, ono je to docela normální - jedna slečna bioložka má na YT channel o šití, všichni extrémě geniální chemici, které znám, hrají na klavír, učí se čínsky... divní ve všech směrech XDDD

Ono se to taky může změnit, než se tam budeš hlásit (v jakým jsi ročníku?), ale mám dojem, že na bakaláře je to spíš obecnější a specializaci si vytváříš sama výběrem předmětů (není pevně daný žádný rozvrh).
No jestli se přehoupneš ke genetice, tak už nebudeme téměř, ale úplné kolegyně :-) . Já zatím tíhnu nejvíc k molekulární genetice, teď bych se měla snad dostat (ťuk ťuk ťuk, ještě že mám dřevěný klavír) na praxi na fytoremediaci a přípravu transgenních organismů a tak, ačkoliv jsem uvažovala i o specializaci na virologii...

Běstvina - já tam budu letos poprvé a naposled, takže narozdíl od stálých okupantů zatím moc nevím, ale jedná se o letní soustředění chemické a biologické olympiády, kam můžeš jet, když máš podle nich slušné výsledky v krajském kole (co jsou dobré výsledky ale fakt nevím, docela jsem se divila, že mě po mém "výkonu" vzali). Každopádně rozhodně některou z těch olympiád dělej, konkrétně kategorii A, protože ti pak odpustí přijímačky a snad i dají stipendium, a dostat se na UK na biologii je docela těžké, berou 34 - 37% uchazečů a nehlásí se tam žádní idioti, kteří spamují takové ty záchytné školy jako ekonomky a mezinárodní vztahy. A na tom soustředění by měl být odborný program - přednášky, praktika,  významní a velmi inteligentní a zkušení vědci a přednášejících na UK a VŠCHT a pak nějaké ty normální táborové blbiny.

7 Majda Majda | Web | 26. června 2010 v 9:25 | Reagovat

No, mě to jenom trochu zarazilo, protože mezi lidma, co aspoň trochu znám a zajímají se o módu (především tu inspirovanou Japonskem) jsem objevila spíš lidi co k přírodě netíhli ani trochu (dokonce jsem se setkala s názorem "nenávidím přírodu" :D). Prostě spíš městský typy.. mě překvapuje, kde na to bereš čas :) Neustále něco tvoříš, píšeš články, evidentně se zjaímáš o anime a tak podobně a ještě se vyznáš v biologii... já se víc věnuju jenom bižuli a japonštině a už takhle to vůbec nestíhám. Ty učitě nechodíš spát :D
Teď budu nastupovat do sexty, takže ještě je času dost :) Taky ještě nejsem úplně rozhodnutá jestli Karlovu univerzitu nebo Jihočeskou, obě mají co do přírodních věd docela slušný jméno (ale jsem ústečanka, Budějovice jsou dost z ruky). Asi zkusím zkoušky na oboje :)
A kolikátá jsi byla v krajském kole? Já se letos nemohla zúčastnit (chyběla jsem na poznávací část školního kola a ti hajzlíci mi nedovolili náhradní termín, že se jim to nechtělo znova zařizovat -.-) a do krjaského kola jsem se dostala jen předloni a tehdy jsem byla, tuším, šestá? Už si to moc nepamatuju.. Ale moc nás tam nebylo, takže žádnej úžasnej výsledek to nebyl. Příští rok musím pořádně máknout, až poslední dobou jsem se naučila sama od sebe studovat :)
Slyšela jsem, že když máš dobré umístění v BiO, tak tě vezmou bez přijímaček, ale nevěděla jsem, že to platí jen pro kategorii A..? A o stipendiu jsem už vůbec netušila (ale zní to sakra dobře! :D)
Já letos jedu na soustředění pořádané Arachne, taky přírodovědeckou fakultou UK.. nikdy jsem tam nebyla, ale co jsem pochopila, měly by tam být taky přednášky (včetně parazitologie, moje láska! ♥), snad i nějaký to mikroskopování, praxe přímo v přírodě (je to v Orlických horách).. no, jsem zvědavá :) Organizátoři mi připadají trochu hyperaktivní (vypadá to na spršku mimoodborných aktivit), ale uvidíme. Budu ráda, když mi pak řekneš svoje dojmy z toho soustředění, třeba to nakonec bude ještě skvělá motivace :)
A virologie... ty jsi můj člověk :D

8 Proxima Proxima | 27. června 2010 v 0:35 | Reagovat

No tak mě se radši neptej, já jako typický Pražák samozřejmě fandím UK ;-) A nejde jen o školu, v Praze sídlí většina prvotřídních výzkumných ústavů. Ale o Jihočeské jsem taky slyšela hodně dobré věci... já osobně nerada Masaryčku, zatím všichni studenti oborů, které mě zajímaly, byli sice mnohdy chytří, ale neuvěřitelně arogantní a protivní, oproti tomu jsem podobné příšery na UK nebo VŠCHT ještě nepotkala.

Jinak bych řekla, že to, že na olympiádách nedělají náhradní termíny, je běžné, já jsem krajské kolo 2x prostonala (kategorii C i B, C jsem totiž dělala 2x, jednou když jsem jakoby ještě spadala do D) a nikdy jsem tu možnost to dopsat neměla... V krajském jsem byla pátá z 5 (echm echm TT_TT), měla jsem 49 bodů ze 100, což bylo dost málo, ale ztratila jsem třeba 10 bodů na fyzikále za to, že jsem nedostatečně popsala postup, který jsem měla celý správně, ale udělala jsem hned na začátku numerickou chybu, takže si fandím alespoň v tom, že ty chyby byly z blbosti a vyčerpání (po maturiťáku), ale postoupila jsem do celostátního kola, jelikož minimální hranice byla 43 bodů. V celostátním jsem pak měla tuším 55,25 bodu, takže jsem sice byla až 35., ale byla jsem úspěšná řešitelka = žádné přijímačky plus to stipendium (30 000). Týká se to sice jenom kategorie A, ale zase jakéhokoliv přírodovědného předmětu - takže já jdu vlastně díky chemické olympiádě na bižuli XD.

O tom soustředění jsem myslím někde četla, tak to je super, tak se pak taky poděl o zážitky!
A já vlastně moc přírodní nejsem, bude ze mě "bílý (plášťový) biolog" s mozolem od pipety XD. Dokonce i teď na Běstvinu mi půlku batohu zabírá barevně sladěné oblečení, dezinfekce na všechno možné, repelenty a kosmetika :)
Poslední dobou už spím, alespoň 5, 6 hodin denně, spíš bych řekla, že šetřím čas tím, že nehraju PC hry, moc nechodím po hospodách ani party, na sociálních sítích jsem jenom když nutně potřebuju zkontaktovat někoho, na koho nemám mobil, na filmy se koukám jenom při žehlení a myslím, že jsem mistr světa v plánování čehokoliv (včetně cesty supermarketem a přecházení ulice), aby mi to zabralo co nejméně času XD.
BTW, zítra mizím na ty dva týdny mimo civilizaci, ale pak si musíme vyměnit kontakt na MSN nebo tak něco, protože psát si vzkazy tady na blogu je dost otravný a nemíním se vzdát jednoho z mála lidí z oboru, kteří sdílí i moje ostatní zájmy :)

9 Majda Majda | Web | 27. června 2010 v 8:12 | Reagovat

Počkat, takže fakt za úspěšnýho řešitele v celostátním získáváš jistý místo na škole+ 30 táců? *_* Bože, ono to zní sice dost neudělatelně, ale fakt to zní jakoby to stálo za sakra velkou snahu... Tys dělala chemickou? Tak to k tobě vzhlížím. Žiju sice ve vědomí, že chemii budu potřebovat, když chci jít na přírodovědeckou, ale radši se od ní držím dál... nejhorší je, že pak budu mít hodně co dohánět :( Řekla bych, že je to nejkomplikovanější předmět vůbec.
No, já jako malá vyrůstala s tím, že ze mě vyroste herpetoložka v praxi a budu běhat po světě a chytat velký žížaly a připadalo mi to děsně dobrodružný, ale postupně se mi taky zidealizovala představa laboratorního pláště a mikroskopů ^_^
Ok, tak si to užij a pak mi musíš říct dojmy :) MSN nemám, ale moje ICQ je kdyžtak 307547785, Skype Mrtva.Tasemnice a e-mail gajdosova.m@gymjat.org ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama