Bento

21. září 2009 v 13:32 | Proxima |  Bento

Co je to bento a jeho historii si můžete přečíst na wiki nebo kdekoliv jinde, takže k věci:

Recepty, které zde najdete, jsou (podle mne) vhodné na svačinu, oběd, či případně večeři. Moc nedoporučuji dané věci snídat, pokud jste zvyklí na cornflakes nebo chleba s něčím, asi by vám to neudělalo moc dobře.

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že zvláště rýže je dost sytá a tak asi sníte míň, než jste normálně zvyklí. Můžetrvat trochu déle, než se vám povede odhadnout ideální velikost porce.

Co se týče surovin, dali by se rozdělit do tří kategorií - co nutně musíte mít, co je dobré mít, a coje fajn mít, ale obejdete se bez toho. Připravte se na to, že počáteční investice bude poměrně vysoká (300 - 1000Kč), ale na druhou stranu třeba rýžový ocet nemusíte kupovat každý měsíc.

(horní žada zleva: řasy, instantní set na miso, rýžový ocet, sushi rýže)
(spodní řada zleva: sójová omáčka, nakládaný zázvor, sladkosti, wasabi pasta, tofu, krajky...ehm, ty jsou mimo)

1) Bez čeho se neobejdete:
Sushi rýže
Od té, co asi běžně vaříte, se liší tím, že má kratší a kulatější zrna a je neupravená (narozdíl třeba od Unclebens). Občas se dá najít i v supermarketech.

Vaječné (nebo jiné) nudle:
Obvykle jsou čínského původu, snadno sehnatelné v supermarketech.

Sójová omáčka:
Ta japonská má jinou chuť než ta, kterou tu běžně kupujete, a je třeba nevzít omylem tu do miso polévky (ale možná jsou to jenom moje chutě...). Pro tu asi budete muset do zvláštního obchodu.

Věci, které asi v domácnosti běžn


ě máte:
maso, ryby (v konzervě, marinované, uzené, čerstvé), koření, kořenová zelenina, tyčinky surimi, majonéza, olej,...

Krabička na bento, hůlky/příbory, zvláštní lahvičky na omáčku

2) Co je dobré mít:
Rýžový ocet
Wasabi pastu
Řasy nori
Nakládaný zázvor
Miso pastu nebo instatntní sety
Škrob (dashi)
Tofu
Rýžový papír

3) Bez čeho se obejdete:
De facto bez čehokoliv dalšího - mezi tyto věci spadá třeba mirin, různé obalovací směsi, nakládané ovoce, zvláštní olej...


Proximiny bento sety:

(tenhle je geniální - má vyndavatelnou vnitřní misku, zvláčtní přihrásku na příbory a miniaturní vidličku, lžičku a hůlky *.*)

A důležité upozornění na závěr:
Všechny recepty zkoušíte na vlastní nebezpečí, sice vám mohu odpřisáhnout, že jsem to všechno snědla aniž bych se otrávila, ale je to vaše riziko.

Taky podotýkám, že nejsem vyučená kuchařka a mým životním cílem není strávit přípravou rýže dvě hodiny a děláním sushi půl dne, takže moje postupy jsou takové, aby zabraly co nejméně času a energie a přitom byly jedlé. Pokud má nějaký odborník výhrady, jeho problém. Může si psát dokonalé recepty na vlastní blog.

Příště:
24.9.2009
Kalifornské sushi
 


Komentáře

1 Venea Venea | Web | 21. září 2009 v 16:34 | Reagovat

právě jsi mě navnadila... asi si budu do práce na oběd nosit bento... (vzhledem k tomu že je tam v blízkosti jen školní jídelna a Albert tak bych asi brzo umřela hlady)
jen by mě zajímalo kde jsi si pořídila ty krabičky...

2 Proxima Proxima | 21. září 2009 v 18:41 | Reagovat

[1]: Charmy Kitty na eBay a tu druhou u lokálních Vietnamců... snad se neotrávím něčím uvolňujícím se z toho plastu XD, oceňuji výhody toho, že bento je studené. Kromě eBay je taky skvělý výběr, i když trochu vyšší ceny, na jbox.com

3 Venea Venea | Web | 22. září 2009 v 13:34 | Reagovat

[2]: děkuji za tipy zkusím se poohlédnout x3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama