Proximin průvodce kopírováním - tričko inspirované JD, část III.

26. srpna 2009 v 0:35 | Proxima |  Oblečení - návody
3) Šití


Našpendlete střih na látku a střihněte: přední díl 1x, střed v přehybu látky, zadní díl -||-, rukáv 2x, ke střihu přidejte 1.5 cm přídavky na švy s výjimkou výstřihu na předním i zadním díle, budete-li je lemovat. Pokud je nebudete lemovat, ale chcete je zahnout (což není zrovna nejlepší nápad) nebo podložit (což je pracné), přídavky připočítejte.


Vyznačte si všechny značky, které jsou na střihu - především která polovina rukávu je přední, odkud kam rukáv řasíte (to jest v místech, kde jste střih rozšířili) a záševky. Jak vidíte, já mám záševky ve střihu vystřižené, takže je můžu obkreslit tužkou. ro nakreslení na druhou stranu střih odšpendlíte, zrcadlově otočíte díl, našpendlíte a zase obkreslíte.

Odšijte záševky na obou dílech (pokud je tedy na střihu máte).

Sešijte boční a ramenní švy předního a zadního dílu (položíte je lící k sobě), začínejte stehování/šití od podpaží k spodnímu okraji a od výstřihu k ramenu, to jsou místa, kde vám díly musí přiléhat přesně (občas jsou na střizích značky, které ukazují, kde se díly musí scházet, ale s tím se momentálně stresovat nemusíte).
Zkuste, jestli vám to sedí. Záševky na prsou by měly končit u bradavek a být rovnoběžné se spodním okrajem, zadní by naopak měly být kolmé, končit někde v první 1/4 zadku a u lopatek.
Nyní olemujte výstřih šikmým proužkem, abyste do průstřihu mohli všít vsadku (Šikmý proužek sežehlíte napůl, okraj výstřihu do něj zasunete, a přistehujete skrz naskrz, kdyžtak se zeptejte v galanterii, pokud máte pochybnosti.).

Připravte si řasenou vsadku:
Střihněte ji podle střihu a přidejte 1.5 cm na švové přídavky.
Začistěte horní okraj vsadky dvojitým zahnutím a spodek udělejte ovrlockem (nebo entlem, když overlock nemáte) Ten nařasený pruh na obrázku ignorujte. Ten tam vůbec nemá co dělat. Maximálně si můžete udělat nenařasený pruh a našít ho shora na vsadku někem do půlky.

Nařaste vsadku v místech, kde jste střih rozšířili (přibližně spodní okraj) a podél horního okraje. Pokud jste si na to našili ten proužek, nařaste ještě střed proužku. Výsledná šířka by měla odpovídat šířce původního průstřihu.
Stále ignorujte ten kanýrek navíc, já jsem ho pak odpárala.
Vsadku našijte do průstřihu, nezapomeňte si odměřit odkud kam ji stehujete, aby pak nešla našišato. Stehujete a prošíváte z rubu, ale snařte se šít rovnoměrně a rovně.
Po všití vsadky si nařaste příslušné části rukávů a rukávy vsaďte do průramků, přistehujte nebo našpendlete, začínejte od podpaží, ramenní šev by měl přiléhat ke značce středu rukávu.
Pro ty, co mají potíže s deskriptivou: tričko je naruby, rukáv lícem nahoru, tudíž vsadíte-li rukáv do průramku, máte líc k líci :-)

Teď jsem nějak pozapomněla fotit... ale to zvládnete ::wink:: změřte si, že máte oba rukávy stejně dlouhé, zahněte okraje rukávů do rubu, sešijte oba začistěné šifonové proužky do kruhů, nařaste a zespoda si na každý rukáv jeden přistehujte a prošijte.
Na okraje průstřihu našijte saténovou stuhu (dvakrát zahněte všechny konce).
Tramtadadá!

 


Komentáře

1 chriska chriska | 7. ledna 2012 v 22:26 | Reagovat

ooooooooh,to vypadá dobře!!!
eš šikula,to ti povím!!

2 Víta Víta | E-mail | Web | 8. ledna 2012 v 17:56 | Reagovat

[1]: Děkuji, ale nějak to tričko v lásce nemám - blbý úplet a pořád se kroutí rukávy, měla jsem si vzít tenčí materiál :/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama