Červen 2009

Zakázka pro Tinu

30. června 2009 v 17:32 | Proxima |  Oblečení - tipy
Kuro loli sukně a headdress
Ty skvělé fotky (o nichž prohlásila, že se jí nepovedly O_o) jsou od Tiny, jelikož já idiot jsem tu sukni nevyfotila, takže jí tímto ještě jednou děkuji.

Marie Antoinette SWAP 3

28. června 2009 v 17:23 | Proxima |  Doplňky - tipy
Až zas někdy budu chtít našívat pružný samet na potištěnou bavlnu, zabijte mě, prosím. Ale až na to, že jsem při šití skoro dostala infarkt, jsem na tu tašku celkem pyšná, především na nápad nalepit na místa, kde byly namalované perly a drahokamy, malé dekorační perličky a kamínky Swarovski.


Londýn

27. června 2009 v 15:35 | Proxima |  Černá díra
Asi tak za dvě hodiny jedu do Londýna na dva týdny, takže články jsou nastavené tak, aby se objevovaly každý sudý den, ale pokud se něco stane, třeba celý blog spadne nebo se nebudou moje slátaniny objevovat jak mají, nic s tím neudělám.

A možná si čas od času zkouknu mail, ale 100% nebudu odpovídat na komentáře. Až po 12.7. Tak si u některých článků šetřte dech, zvlášť u těch, co se asi všem nebudou líbit.

Pa,
Proxi

Marie Antoinette SWAP 2

26. června 2009 v 17:19 | Proxima |  Doplňky - tipy
Záložky jsou univerzální, tudíž jsem usoudila, že by se snad mohly líbit. Jen podotýkám, že na svoje kaligrafické náčiní jsem už tak půl roku nesáhla, obvykle jsou moje výtvory o dvě třídy lepší. Moje oblíbené jsou ta růžová a ta hnědá.


Marie Antoinette SWAP 1

24. června 2009 v 6:30 | Proxima |  Doplňky - tipy
Poprvé jsem dostala svou swapovou dvojici výrazně starší než jsem já, přiznám se, že vymyslet něco pro pětašedesátiletou paní bylo dost těžké, obzvlášť s jejími oblíbenými barvami.

Co se týče brože, tak myslím, že levá půlka (na fotce pochopitelně ta pravá) vpadá slušně, ta pravá není úplně nejlíp sladěná, ale snad to nebude takový horor, prstýnek bych řekla je celkem normální, a ta velká květina s pírky a kamejí je ozdoba na klobour, referenční foto je sice jen ve vlasech, ale přeci jen lepší než na plocho.


Princové na bílém koni aneb které druhy žab nelíbat

22. června 2009 v 7:00 | Proxima |  Eseje, názory, polemiky
Ano dámy, pálí Vám to, stále ještě je foťák nepřítomen .

Nebo


Asi se shodneme, že trousení jehlových podpatků při dobíhání tramvaje nebo dušení se jablkem není nejvhodnějším způsobem, jak sbalit nějaké princátko, a draci nám už jaksi vymřeli, nemluvě o tom, že by pravděpodobmě spíš zabil ochránce přírody princeznu, než nějaký statečný princ draka. A skuteční princové zdaleka ty pohádkové nepřipomínají... takže co s tím?
Aneb...
Co by vám Proxima poradila, kdybyste se zeptali... tedy kdyby vás vůbec zajímalo, co si o tom Proxi myslí. (Ale ona by vám to stejně řekla, i kdyby vás to nezajímalo.)

1) "Polib mě, princezno, a stane se ze mě krásný princ, kterému budeš moct po zbytek života vařit, prát, uklízet, stlát a dávat děti," řekl žabák. "To tak," pomyslela si princezna, když si pochutnávala na žabích stehýnkách.
Aneb...
Chceme ho vůbec?
Přeci jen jsem mezi lolitkami spíš v horní polovině věkového průměru a stejně tak moje kamarádky, takže nějaké ty zkušenosti mám. A věřte mi, že se vztahem jsou i problémy. A je jich dost. Samozřejmě, že chození nemusíte brát nijak zvlášť vážně, ale v dlouhodobém partnerském vztahu, po němž asi vesměs naivní dívčiny touží, budete mít zodpovědnost nejen za sebe, ale i za dalšího člověka. Budete muset být tolerantnější, protože si budete bližší než s většinou přátel, a tudíž vznikne i víc třecích ploch. Princ bude mít mouchy, které vás můžou štvát, a i přes zhoršující se kvalitu spermií a moderní antikoncepci se Vám může stát, že s princem budete čekat princátko nebo princezničku... Takže pokud chcete VÁŽNÝ vztah, měly byste na něj být zralé.

2) "Hledám spolehlivého, krásného, chytrého, milého, bohatého, zodpovědného, odvážného, moudrého, vychovaného muže, o mamánky, sexuální loudily, zoofily, fetišisty, metrosexuály, zamindrákované idioty a ajťáky nestojím,..."
Aneb...
Jaký je vlastně náš vysněný princ?
Dokonalí muži možná existují, ale je téměř 100%ní šance, že je nepotkáte. Takže nejlepší je mít seznam priorit, podle nichž potenciálního přítele budete vybírat. Na to, abych věřila na lásku na první pohled a "láska hory přenáší" jsem jednak moc racionální, jednak moc znalá toho, že to moc často nefunguje. Já fandím, jak to můj ex přítel trefně nazval, dohodě o vzájemném soužití. Nemusíte mít na svého prince stejné nároky, jako vaše okolí, ale nějaké byste mít měli. Třeba pro mě je značně důležité, jestli bych si dokázala představit, že s tím člověkem strávím zbytek života a měla bych s ním děti. Podle toho mě pak zajímá, jestli je inteligentní, spolehlivý, zodpovědný, pracovitý, čestný, neagresivní, kultivovaný a vychovaný. Vzhled mě nijak zvlášť nezajímá a asi bych neměla problém odpustit ani nevěru (resp. mě by asi vůbec nešlo o nevěru jako takovou, ale spíš o to, jestli se na něj stále můžu spolehnout, takže nevěra je u mě asi na stejné úrovni jako braní drog a zpití se do němoty, protože nemám ráda lidi, co se neumí kontrolovat). Samozřejmě jsou moje požadavky trochu složitější a ne vše se dá asi dokonale slovně vyjádřit, ale dala jsem je sem jako příklad toho, že s tím mužem budete chodit VY a tudíž záleží jen a jen na tom, co očekáváte vy, ne na tom, co byste MĚLI očekávat.

3) "Miláčku, víš co... to... ono...vlastně... no víš, že jo, to se má... prostě..tak že, však víš."
Aneb...
Když s ním nemůžete mluvit o všem, stojí to za bačkoru.
Myslím, že ve vážném vztahu je důvěra taková, že se ho klidně můžete zeptat na to, aby si udělal testy na AIDS, pokud nejste jeho první, co by dělal, kdybyste otěhotněli, můžete s ním otevřeně mluvit o sexu, svém vztahu a budoucnosti.
Pokud nejste schopní spolu otevřené komunikovat, něco bude špatně.

4) "Vy ho naženete zprava, ty na něj hodíš síť a pak ho odvlečeme tam..."
Aneb...
Aktivní vs. pasivní princezna.
Můj názor je, že aktivní má být slečna tak, aby muži dala dost příležitostí k tomu udělat první krok. S děláním prvního kroku jakožto děvče mám velmi špatné zkušenosti, a to jsem prosím byla úžasně originální a napsala sonet, za který by se nestyděl ani Petrarca. Daný pán měl následně pocit, že jsem mu vydaná na milost a nemilost a nechám si všechno líbit (ne, nebil mě a nezahýbal mi, ale nijak zvlášť si mě nevážil a vlastně ke mně nic moc necítil).

5) "Miláčku, budeme mít následníka trůnu!"
Aneb...
Ano, i vy můžete otěhotnět.
V tomhle prostě buďte opatrné. Nehlásám celibát až do svatby, ale do chvíle, než si jste jisté, že byste zvládli potrat/péči o nečekané dítě i kdyby Vás chlap opustil, ano. 100% účinná antikoncepce neexistuje, a stát se to prostě může.

6) "Aha, a ten drak, co jsi ho teď jel údajně zabít, ti napsal SMS "uz se tesim, kocourku", jooo?"
Aneb...
Žárlení.
Moje motto je důvěřovat a nechtít vědět. (Ale chtít aby princ udělat test, jestli on nechytit nějaký virus, když on muchlat s tím drak XD.)

7) "Vážně nechápu, proč si nemůžeš udělat plastiku, abys vypadal jako Mana, obarvit si vlasy, nosit aristokrata/kodonu/ouji módu a chodit se mnou na srazy!"
Aneb...
Je důležité, jestli vás akceptuje, ale nepředělávejte ho k obrazu svému.
Vy baste taky nechtěli, aby Vás nutil nosit džíny s rozkrokem u kolen a kšiltovku a věřte mi, oblečení ve vztahu fakt není to nejdůležitejší.


Victorian/steampunk/lolita photoshot 17.6.2009 part II

20. června 2009 v 7:00 | Proxima |  Oblečení - tipy
A to jest kostým z vystoupení:
Jako minule:
DA fotografky: http://nwo18.deviantart.com/
Fotky není dovoleno používatt bez našeho svolení!
Ty s logem jsou již upravené, ty zbylé zatím ne, jelikož můj výběr se značně liší od fotografčina, takže pokud na ní udělám psí oči, možná si pohraje i s tím zbytkem.

Internetová anonymita

18. června 2009 v 9:11 | Proxima |  Eseje, názory, polemiky
Nejprve se chci omluvit za "kecací" články, ale absence foťáku je zkrátka velkou překážkou v tvorbě návodů a focení mých nových výtvorů.

A teď k věci.

Japanofilní komunita se rozrůstá, a přímo úměrně s ní se rozrůstají i stránky s tajemstvími a názory. Přiznám se, že já osobně velkým fanouškem těchto projektů nejsem. Ten nápad byl skvělý do chvíle, než se tyto stránky stala především místem, kde lidé, kteří jsou moc zbabělí na to, aby svoje názory říkali lidem do očí, útočí na ostatní.
Možná jsem útočná tajemství v minulosti jen víc přehlížela, ale pokud ano, tak určitě proto, že jich bylo méně. Anonymita byla dobrá proto, že se dívky mohly zeptat na radu nebo vyjádřit nějaké svoje přání, aniž by prozradily, že třeba něco "zásadního" neví nebo mohly získat více názorů, jelikož jinak by o svých snech řekly jen několika nejbližším.
Ale poslední dobou je protivných tajemství čím dál víc, nemluvě o tom, že se jich dost opakuje. A občas mi připadá, jako by si lidé, kteří je píší, i lidé, kteří o nich diskutují, seděli na uších, resp. na očích.

1) Pokud s tajemstvím nesouhlasíte, tak se přeci nemusíte do krve hádat o to, kdo má pravdu, ne? Většinou ji máte všichni - ano, některá tajemství trochu vnucují svůj náhled všem, ale když začnete svůj názor propagovat jako nové náboženství, děláte to samé, za co autora/ku odsuzujete.

2) Hodně lidem NEVADÍ férová, kostruktivní kritika. Ale to, co je v tajemstvích taková kritika NENÍ. Když mi něco vytkne příbuzný, kamarádka nebo i cizí člověk, který mi to ale řekne/napíše narovinu a neskrývá, kdo je, tak je to fajn, ale lidé, kteří o mě šmahem někde něco prohlásí, aniž by mě znali, nepodepíší se a tváří se, že z nějakého záhadného důvodu jsou lepší než já, mě štvou. Problémem není, že se jedná o kritiku, ale že je špatně podaná.

3) Všichni bychom měli být drsní, nebrat si servítky a mluvit bez obalu. To je sice hezké, ale takhle to nefunguje ani v běžném životě. Výdycky přemýšlím, co vede lidi k tomu, aby si dali tu práci a komentovali něco stylem "No to je hrůza..." ale na deset řádků. Pokud v nich nemáte i návod na zlepšení toho, co Vám vadí, tak snad ani nemá cenu ztrácet svůj čas a deptat toho, komu to píšete, ne? Navíc si nemyslím, že taktní vyjadřování je známka přetvářky, říká se tomu akorát ohleduplnost.

4) Osobní útoky jsou UBOHÉ, HNUSNÉ A TRAPNÉ. A je jedno, jestli je tam fotka konkrétní holky anebo vyjádření, díky kterému každý pozná, co/koho máte na mysli.

5) Když se Vám něco nelíbí (účes nějaké slečny, moje šaty nebo něčí nehet na malíčku u nohy), tak o tom snad proboha nemusíte psát tajemství, ne? Ty šaty si nikdo nekoupí a já budu vědět, že tohle příště ne-e, slečna se třeba dá časem ostříhat, až na to přijde sama, a vážně nevím, co takovými tajemstvími kdo sleduje. Reakce budou stále stejné a hlavně si myslím, že lidé, kteří mají potřebu shazovat anonymně ostatní, jsou zakomplexovaní idioti.

6) Diskuse má určitá pravidla, a někde mezi nimi figuruje i slušnost a úcta k cizímu názoru.

Dámy, zamysleme se nad sebou - snažíme se vypadat krásně, ale pak se mnohdy chováme ošklivě. Vyjíždíme jako saně a ubližujeme lidem, kteří si to nezaslouží. Není důležité jen umět přijmout kritiku, ale také ji umět vyjádřit kultivovaně. A je to problém internetové komunikace obecně, nejen lolitek nebo otaku. Vážně je naše kultura už tak pokleslá, že ve chvíli, kdy nám nehrozí persekuce, se chováme jako tlupa nevychovaných hulvátů?

P.S. Co se tohoto článku týče, můžete se mnou nesouhlasit, ale to je tak všechno, co můžete ;-). A můžete o tom kultivovaně diskutovat (když se podepíšete).
Victorian/steampunk/lolita photoshot 17.6.2009 part I

17. června 2009 v 19:13 | Proxima, |  Oblečení - tipy
ŽÁDNÁ Z NÁSLEDUJÍCÍCH FOTOGRAFIÍ NESMÍ BÝT POUŽITA BEZ VÝSLOVNÉHO SOUHLASU MĚ A FOTOGRAFKY!
DA fotografky: http://nwo18.deviantart.com/
Kus je také v rubrice lolitou každý den na veneaglorthiel.blog.cz, zbytek za dva dny ::wink::, tentokrát víc Viktoriánský a... prádlovitý

Boys before Flowers

16. června 2009 v 8:26 | Proxima |  Oblečení - tipy

Boys before Flowers/Boys over Flowers je Korejský slaďák, natočený podle původního Japonského, který byl, tuším, navíc původně manga.
Jelikož je to nekonečná telenovela (ne, dělám si lagraci), není podle mne třeba vykládat děj příliš podrobně, kdyžtak si ho můžte někde najít - nebo se na ten seriál podívat, že.
Popelka zasazená do Korey 21.století - ale co když Popelka je drzá holka z chudé a poněkud potrhlé rodiny, která si nebere servítky a když se dostane na prestižní snobskou střední školu, bez váhání propleskne arogantního syna majitelky dané školy? Co když Popelka přežije šikanu, okouzlí hned dva prince ale nepadne si do oka s tou starou čarodějnicí, matkou jednoho z nich? A co když se její kamarádka zasnoubí s klukem, kterého ona miluje, ale nechce si to přiznat?

Příběh je celkem dost tuctový, ale je pravda, že občas v něm nečekané zvraty jsou. Co je trochu otravné, jsou takové ty typické nekonečné hádky o tom ,jestli ho tedy miluje nebo ne, a když už to vypadá, že budou spolu, zas se něco objeví, a tak to jde do nekonečna.

Ale hlavní důvod, proč to sem dávám, je, že seriál je plný krásné módy. Především inspirace pro gyaru téměř v každém díle, ale v 23. části na dramaclick.com má jedno děvče krásnou loli halenku.
A pak je ještě dobrý photoshot v některém z pozdějších dílů, kde fotí kolekci do módního časopisu a jedno z témat jsou "upíři".


Oficiální stránky:
http://www.kbs.co.kr/drama/f4/

Divadlo, Emilie Autumn, kolečka a hodiny

14. června 2009 v 7:51 | Proxima |  Černá díra
Možná několik lidí zajímá (možná taky ne) proč jsem opět delší dobu nepsala nové články - proto, že dnes večer hrajeme s kamarádkou Na Prádle "Lady of Shalott" a měly jsem opravdu hodně práce s přípravou představení, především se sestříháním a úpravou hudby a co mě se týče, s kostýmem.

Původně jsme doufali, že by nás jeden kamarád mohl natočit při představení, ale nakonec z toho asi sejde, což je škoda. Také jsme měli v plánu menší photoshot předtím, ale to zas překazila nepřítomnost foťáku (odstěhoval se do opravny).

Na svůj kostým jsem více méně pyšná, ačkoliv jsem původně měla v plánu se s ním víc piplat, a ne došívat korzet ve 4 ráno. Ale jeden den bez elektřiny dokáže člověku dost narušit rozvrh. Jelikož jsem zjistila, že se kostým dá celkem jednoduše přesouvat z hysterické, postapokalyptické a rozhodně zcela šílené Viktoriánské lady, která je na jevišti více méně ve spodním prádle, na "airship pirate loli", po delším boji s materiálem jsem vyrobila poměrně roztomilý miniaturní třírohák. A fotky budou jen co seženu foťák a fotografa...

Kdo z Vás zná Emilku, snáz pochopí naši koncepci představení: Já jsem vypravěč a krom toho, že se pohybuji jako panenka na klíček, recituji úryvky z epické básně lorda Tennyssona, kamarádka je lady of Shalott a zpívá party z Emiliina songu. Značně klíčový je kamarádčin verš "'cause now some drama queen is gonna write a song for me", díky kterému se již naplno vyjeví vztah loutkaře a loutky mezi námi.

Z mé strany na tom vystoupení, které je asi desetiminutové, je cca 30 hodin práce, což je dost šílené. Já doufám že Vám budu moct dané fotky prezentovat už příští týden, asi tak, že loli část pošlu Veni do rubriky "Lolitou každý den" a zbytek hodím sem, abych nepohoršovala.

Malý přehled Vice.Versa

6. června 2009 v 11:05 | Proxima |  Oblečení - tipy
Sice nemohu zaručit, že to takto opravdu bude, ale minimálně se budu snažit se do tohoto časového plánu vejít.

Červen: dokončení zakázek, možná jeden červeno-bílý komplet topu a sukně

Srpen: příprava podzimní kolekce - materiál: manšestr, samet, bavlna, semiš; barvy: tmavě modrá, vínová, tmavě zelená, hnědá, béžová, věci: šaty, bonet, pelerínky, sukně, kodona komplet (vesta a kalhoty), pirátská/steampunková sukně.

Září - Prosinec: Pro PD jen doplňky, příprava na přehlídku, na kterou mi zlatá Pet-chan poslala odkaz. Výrazné omezení zakázek, pokud vůbec nějaké budu brát. Už mám v hlavě nějaké nápady, co to bude, ale rozhodně nečekejte klasickou loli. Není zrovna v mém zájmu prozrazovat své nápady, ale každopádně budu především mixovat styly a používat méně tradiční postupy a materiály. Ráda bych zkusila i nějaké PVC nebo latex, cyber, k tomu naopak 18.století... asi ne moc ucelené kolekce případně jen malé, spíš jednotlivé modely.

Jaro: Nějaká JSK a možná prádlo nebo plavky, ale toto období pro mě bude velmi náročné, takže toho bude málo.

Návod na zacházení se švadlenami

4. června 2009 v 14:33 | Proxima |  Eseje, názory, polemiky
Ovšem nezaručuji, že je platný pro všechny exempláře ;-)

Samozřejmě se to týká především mě, ale myslím, že byste se mohly obecně setkat s kladnými ohlasy na tyto tipy :-)

A poslední upozornění: Některé body jsou založené na zkušenosti, některé jen na hypotetických situacích. Toto zdůrazňuji proto, aby se v tom moje zákaznice nehledaly, nebo aby se pak o mně neobjevovala úžasná tajemství typu "hele, to vypadá, že Vice.Versa kazí jednu zakázku za druhou" jen proto, že píšu, jak máte jednat, když nastane nějaký problém.

1) Nedůvěra panuje na obou stranách - platit zálohu za ještě neexistující šaty cizímu člověku je nepříjemné, ale švadlena také nemá prostředky na to investovast spoustu peněz do materiálu s rizikem, že si to pak rozmyslíte. Pokud nechcete platit zálohu, domluvte se, že si donesete vlastní materiál, nebo ho půjdete vybrat se švadlenou. Já osobně tuhle možnost preferuji, protože je ideální pro obě strany.
2) Pokud něčemu nerozumíte nebo je vám něco divného, ptejte se. Pokud se měříte sami a nevíte jak, ptejte se. Každému se občas pletou strany a rub a líc, takže pokud švadlena našije zip napravo a celou dobu zdůrazňuje, proč ho dala nalevo, bude jedině ráda, když ji na chybu upozorníte.
3) Myslím, že nejen já každý krok šití vysvětluji a ptám se, jestli je to tak, jak to zákaznice chce. Možná je vám hloupé reptat nebo si říkáte, že uvidíte, jak to dopadne, ale to rozhodně není ideálním řešením. Jakmile se vám něco nezdá nebo vás něco napadne, řekněte to. Pokud vám živůtek přijde těsný, je snazší ho rozpárat, když je jen nastehovaný, než když je sešitý na stroji. Pokud se jasně vyjádříte, předejte tak svému zklamání i narvozitě švadlenky.
4) Já jsem ukecaná, a občas asi moje vyřídilka společně s hučením stroje způsobuje zákaznicím bolest hlavy. Ale obvykle, i když nabízím všem časopisy a knihy, začneme povídat. Doporučuji nepomlouvat jiné švadleny a lolitky, my se, alespoň trochu, navzájem známe, a pokud začnete drbat někoho, první asociace je "super, takže až to došiju, začne při další zakázce u jiné šičky pomlouvat mě". (To se mi ještě nikdy nestalo, je to jen hypotetické).
5) Pokud se vám zdá odhad ceny vysoký, nejdřív si uvědomte, kolik stojí materiál. My si tím fakt na živobytí nevyděláme. Proto také ráda pro materiál chodím se zákaznicí - když v tom obchodě vidí, že metr kvalitní bavlněné krajky opravdu může klidně stát 30Kč a na tu sukni se jich spotřebuje 10, tak si pak nemyslí, že výsledná cena je tvořená tím, že bereme 200 za hodinu.
6) Máte-li pochybnosti, požádejte švadlenku o účtenky z obchodů a přesné rozepsání její práce.
7) Pokud nastane jakýkoliv problém, řeště ho rozumně a slušně. Já chápu, že je iritující, když něco nedopadne, jak chcete, ale věřte mi, že švadlena je v ohromném stresu. Pokud to zkazí, je to jen a jen její vina, ale pokud ji navíc ještě budete stresovat křičením a výhrůžkami, akorát se sesype a zkazí to znova. Pokud se to už vážně nedá zachránit, trvejte na ušití nového modelu, ale bez řevu. Pokud se jedná o menší závadu, je možné se domluvit na slevě nabo předělání. Pak existují i chyby jiného než šicího typu, například potíže s dodržením termínu nebo nedoražení na schůzku, což už jsou záležitosti řešitelné trochu hůř. Hodně záleží i na formulaci "bude to začátkem května" nebo "budu to mít 3. odpoledne" se dost liší, stejně tak "nejdřív to stihnu" a "do xytého bych to snad mohla mít" není to samé jako "zastav se odpoledne ve tři na závěrečnou zkoušku". Obecně si myslím, že zvláště u méně přesně stanovených dat jsou zcela akceptovatelné důvody zpoždění nemoci (s léky nemůžete šít, protože výrazně snižují koncentraci), úrazy a další závažné obtíže. Občas to švadlena také jednoduše neodhadne - i mě se stává, že si myslím, že něco stihnu rychleji, než je pak reálné, ale na druhou stranu, za to jste pak odškodněni tím, že ty hodiny nad maximální odhad vám většinou švadlena neúčtuje (alespoň já obvykle ne), takže de facto máte složitější šaty za nižší cenu. Ale skutečně vše záleží na domluvě.
8) Pokud si chcete být jistí tím, kolik nakonec budete platit, domluvte se, že vám švadlena udělá maximální odhad, nad který ty šaty (případně jen cena za práci na nich) prostě nepůjdou. Já to tak dělám a myslím, že to funguje dobře.
9) Veškeré stížnosti a problémy vyřizujte pouze s danou švadlenou. Psát o tom tajemství je dementní, jednak tím nic nevyřešíte, jednak je to nefér. Každý chybuje a když máte možnost zboží vrátit nebo se domluvit na jiném odškodnění, není důvod být "zlí". Pokud vám tenhle přístup připadá alibistický, vězte, že každý prodejce na eBay má v profilu napsáno, že mu nemáte dávat negativní feedback dokud s ním závadu neproberete a že je ochotný se domluvit na vám vyhovujícím řešení. Je v pořádku zmínit daný kiks třeba před někým, kdo se vás ptá na zkušenosti, ale pak je také fér zmínit, že švadlena chybu napravila bez reptání.
10) Pokud se i jen nezávazně informujete o možnosti ušití šatů, je stejně nejlepší napsat jasně, jestli věc za daných podmínek chcete, nebo ne. Občas se totiž díky nešťastné formulaci může stát, že vám švědlena drží místo, zatímco vy si myslíte, že po tom, co jste jí napsali, s vámi už nepočítá. Vyjadřujte se v komunikaci explicitně. A tento bod se lehce týká 9.: Pokud jste na šatech již závazně domluveni, a vy si to rozmyslíte, tak té nebohé šičce napište! Pokud si myslíte, že nechat to vyšumět je lepší, tak tedy není. I když ji to naštve, radši bude vědět, že má volno na někoho spolehlivějšího. A pravděpodobně se vám nestane, že by o vás švadlena hned po celém internetu rozhlásila, že jste podvodníci. To samé se obvykle týká lidí, kteří se stále ne a ne domluvit na termínu předání, nereagují na maily atd. Takže si myslím, že být stejně shovívaví k chybám švadlen je spravedlivé.
11) Neptejte se stylem "Dobrý den, ušila byste mi šaty?" Pokud se hned v prvním mailu zeptáte konkrétně, ušetříte sobě i švadleně spoustu nervů a času.
Co by v mailu mělo být?
Styl šatů, popis nebo obrázek/náčrtek, termín, do kdy byste je chtěli, kolik jste ochotní zaplatit, jestli jste ze stejného města jako švadlena nebo ne a tudíž jak často jste třeba ochotní se dostavovat na zkoušení, jestli máte normální postavu (34 - 44) nebo máte trochu plnější křivky, klidně se i zeptejte na její zkušenosti a fotogalerii. Takovýmto mailem si zajistíte pravděpodobně nejen rychlejší a konkrétnější odpověď, ale i sympatie švadleny, protože z vás informac enebude muset páčit na mučidlech.
12) Zkoušky mohou trvat dlouho. Můj preferovaný způsob je pozvat slečnu třeba na celý den a šaty za tu dobu ušít celé, případně to rozdělit do více podobných fází. Přitom počítám s tím, že když u mě děvče sedí od 12 do 9, tak mu samozřejmě musím nabídnout nějaké občerstvení. Minimálně se nestyďte zeptat, jestli nemůžete dostat něco k pití a kde je záchod. A na druhou stranu, pokud vám švadlena něco sama nabídne a vy byste si rády daly, není třeba se upejpat a nejíst. Kdyby vám to dát nechtěla, tak vám nenabídne.
13) Některé věci jsou nemožné a není to chyba švadleny (např. pružné tričko z dekorační bavlny), ale i v jiných ohledech je občas dobré raději dát na její radu, i když byste strašně chtěly mít šaty z toho levného saténu. To je přece jeden z důvodů, proč nejdete ke klasické švadleně - že indie značky se v této módě orientují a vědí, co už je třeba mimo klasiku a co tudíž může vyvolat i negativní reakce lidí ze subkultury.

Tak, doufám, že je to všechno, kdybyste náhodou měly otázky ohledně jiných věcí, napiště do komentářů.

Proč být chemikem?

3. června 2009 v 12:35 | Proxima |  Černá díra
Stručný počeštělý výcuc z jedné úžasné stránky:
1) Tolik kafe a držáků na tužky, kolik si jen přejete!
(pozn.: platí pouze v Americe. Já mám například jen to kafe)

2) Ochranné brýle ve stylu Clarka Kenta!

3) Kontakt s jedovatými a karcinogenními látkami!

4) Přístup ke 100% čistému ethanolu

5) Dovednost rozpustit těla nepřátel beze stopy.

6) Nikdy nemusíte uvažovat nad tím, co budete dělat v pátek večer. (Budete v laborce)

7) Vyryté otisky ochranných brýlí jsou levnější než tetování.

8) Chcete, aby se na vás sváděly všechny potíže životního prostředí.
(pozn.: a všeobecně veškeré zlo světa, nejlepší kec, co jsem slyšela, byl, že všechny ty smrtící viry stejně vymýšlí vědci místo toho, aby raději hledali lék na rakovinu... Osoba, která toto vyslovila, už je na seznamu těch, co se podívají do kádě s kyselinou)

9) K dostání kreditů se dopracujete tou složitější cestou.

10) Máte možnost kupovat si stále nové oblečení a mít hned několik slušivých modelů laboratorních plášťů.
(Pokud se kyselinou můžete trefit buď na laboratorní plášť pokrývající 70% vašeho těla nebo na něco z těch 30%, kde máte normální oblečení, můžete si být jistí, že kyselina raději zreaguje s Guccim.)


Nové loli prádlo pro PD

2. června 2009 v 8:09 | Proxima |  Oblečení - tipy
Coming soon... XD