Jednoduchá kabelka

27. ledna 2009 v 21:16 | Proxima |  Doplňky - návody
Tato kabelka je upravenou verzí střihu na historickou kabelku firmy Butterick. Je jednoduchá, vypadá moc hezky, je nenáročná na materiál a trpělivější jedinci ji mohou ušít i v ruce.

Střih:
Narýsujte si obdélník 30x25cm (včetně přídavků na švy). Položte ho před sebe delší stranou k sobě a vyznačte na něm následující: střed, dvě rovnoběžné linie při horním orkaji tak, že mezi okrajem a první linií je 1cm a mezi první a druhou linií také 1cm, poté zaoblete spodní rohy a na spodní straně vyznačte přibližně deset centimetrů dlouhý úsek (no vidíte, že ta geometrie k něčemu je *wink*). Pokud se vám to složitěji představuje, prohlédněte si obrázky v postupu.

Materiál:
60x30 nebo 40x50 cm látky (ideální je satén, taft, něco nemačkavého) stejné množství podšívkoviny 1m stuhy nebo šňůrky 1 špulka nitě 2m krajky nebo široké stuhy 2ks aplikace prýmek nebo něco podobného podle tvaru - cca 60 cm

Postup:
1) Podle střihu, který jste si udělali, vystřihněte z látky i z podšívkoviny 2x tvar kabelky a jeden obdélník, z nějž bude ucho (pro méně zkušené: než střih budete "obstřihávat" přišpendlete ho k látce. Také si ušetříte práci tím, že látku přehnete a rovnou ji střiháte dvojmo). Poznačte si rub a líc a vyznačte následující značky: na látku dva body po 1cm od sebe začínajíc u okraje (jak jste si malovali ty dvě linie) a střed, na podšívku ten deseticentimetrový úsek. Dále střihněte obdélník, ze kterého bude popruh kabelky. Délku udělejte takovou, aby se Vám pohodlně nesla (rozmyslete se, jestli ji budete nosit v ruce, přes rameno,…) a u šířky si pamatujte, že bude 4x menší než ji střihnete. Pokud se látka třepí, oentlujte okraje.2) Našijte na oba díly kabelky motiv, který se Vám líbí (ovál, kolo, srdíčko,…) z prýmku. Nezapomeňte zahnout okraje, aby se netřepily. Poté našijte doprostřed aplikaci. Nebo to celé ozdobte jinak, důležité je, abyste veškeré zdobení provedli teď.
3) Nařaste 1.40 metru stuhy nebo krajky a přistehujte ji k lícové straně kabelky tak, aby řasený konec směřoval k okraji dílu (viz obrázek). Začněte ji našívat až od druhého vyznačeného bodu.

4) Nastal čas vaření, přiklopte druhým dílem lícem k líci a zasendvičujte tak krajku dovnitř. Nastehujte nebo sešpendlete.


5) Prošijte na stroji, nechávejte 1cm široké okraje. Při šití vynechte 1cm mezi prvním a druhým vyznačeným bodem.


6) Otočte na líc a zkontrolujte, jestli všechno vypadá, jak má. Pokud ne, opravte to XD.
7) Sešijte díly podšívky lícem k sobě a vynechte 10cm mezi těmi body, které jste si tam vyznačili.
8) Nastříhejte okraje podšívky dle obrázku a otočte ji na líc. Vnější část kabelky otočte na rub.9) Nyní si připravte popruh. Přehněte jej napůl a sežehlete. Opět rozložte. Okraje přehněte doprostřed k linii, která vám vznikla, a opět sežehlete. Přehněte napůl, sežehlete, nastehujte a prošijte na stroji.10) Trochu náročnější krok - vsuňte podšívku do vnějšího dílu. Budete je nyní mít lícem k líci a oba ruby ven. Srovnejte si boční švy na sebe, nastehujte a sešijte. Mezi podšívku a svrchní látku také můžete všít popruh.


11) Otočte opět lícem nahoru otvorem v podšívce, sežehlete onen otvor švovými přídavky dovnitř a těsně u okraje prošijte.
12) Horní okraj sežehlete a přišijte na něj krajku nebo stuhu tak, aby Vám zároveň vznikl tunýlek. To znamená, že jednou kabelku prošijete těsně u okraje a podruhé asi centimetr od ní. Zároveň si dejte pozor, abyste si nezablokovali otvory vedoucí do tunýlku, které vznikly tím, že jste na začátku nechali ten jeden centimetr nesešitý (pokud jste tak neučinili, veselé párání! Nemusíte párat vše, stačí když opatrně nastřihnete nitě ve švu na správném místě).


13) Pomocí zavíracího špendlíku provlečte šňůrku tunýlkem z jedné strany na druhou, tam ji kousek povytáhněte a provlečte druhým bokem zase zpátky. Srovnejte si šňůrku tak, aby všechny čtyři konce (jeden přehnutý nalevo a jeden přehnutý napravo) byly stejně dlouhé, přestřihněte je, svažte na každé straně k sobě.

14) Pokud jste jej nevšili mezi podšívku a svrchní látku, všijte popruh. Opatrně, abyste nepřišili i šňůrku v tunýlku.
15) Kochejte se svým veledílem *wink*
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama