Leden 2009

Zlaté ručičky nebo patlání české chudiny?

30. ledna 2009 v 12:45 | Proxima |  Eseje, názory, polemiky
Jestli se mi na naší subkultuře milující Japonsko skutečně něco moc líbí, pak je to kreativita její většiny. Nemyslím tím jen poměrně běžný jev domácího šití, přešívání, vyrábění a kutění, ale i schopnost najít si informace na internetu a poměrně slušně je zpracovat a interpretovat nebo spoustu mladých slečen, které mají blogy ve věku, kdy já jsem byla ráda, že umím poslat mail (ale no tak, víte jaká to byla tehdy v době kamenné novinka? :wink:).

Často se ale objevují názory, že sice ano, po domácku se dá samozřejmě vyrobit ledacos a není třeba mít všechno značkové, ale málokdy už to někdo zvládne v praxi.

Tudíž jupí, Proxima zase může prezentovat hlavní poslání tohoto blogu.

Móda je individuální věc. Co se líbí Vám, nemusí se líbit jinému. Tudíž musí obě strany pochopit, že i když mají na sobě něco, co jim podle jejich názoru sluší, určitě potkají člověka, který jim bude tvrdit, že horší kreaci nikdy neviděl. A ten kritizující by si měl uvědomit, že jeho názor není nadřazený jinému. Pamatujete, jak jsem říkala, že o něčem se i diskutovat dá? O módě ano. A trochu se dá i diskutovat o tom, co je lolita a co je (hime)gyaru.
Oba styly vznikly jako street fashion - několik holek našlo vlastní styl a ten se postupně rozšířil. Uvědomujete si, jak vágně se dá taková móda vymezit?
Ale dobře, dejme tomu, že se většina lidí shodne na určitých znacích, které dané styly charakterizují. A nastupují známé obavy z toho, jestli to člověk dělá dobře.
To se asi nikdy stoprocentně nedozvíte. Buď si budete muset kupovat sladěné sety od značek, abyste měli totální jistotu, že Vám nikdo nic říct nemůže, protože to přece nemůže vědět lépe než ten návrhář (který ovšem také není žádným božstvem), nebo se smíříte s tím, že se každému nezavděčíte.
Ale nebojte se experimentovat, nebojte se míchat a extrahovat jen věci, co se Vám líbí!
Nejlepší obranou je jakýkoliv svůj model prezentovat jako svoje pojetí daného stylu nebo tak, že jste se daným stylem inspirovali anebo se prostě neškatulkujte! Samozřejmě chápu, že napsat na himegyaru nebo lolita fórum "prostě jsem si trochu hrála s oblečením" a dát tam něco, o čem dopředu tušíte, že je trochu kontroverzní, je věc, která celkem očividně vyvolá kritiku, a diskusi, ale přeci není nutné psát i na stránkách, kde je každému jedno, k jakému stylu se hlásíte, "tohle jsem já jako lolita/hime/kogal". Napište, že tyhle styly máte rádi, to stačí. Ať si to každý přebere jak chce.
A v reálném životě si škatulkami nemusíte přeci lámat hlavu už vůbec.

Asi jste si všimli, že na tomto blogu nenajdete (ani teď, ani v budoucnu) popisy jednotlivých stylů, maximálně tak odkazy na jiné stránky. Je to proto, že netvrdím, že já to dělám dobře a mám tudíž právo Vás ostatní poučovat (samozřejmě nebudu ve všech článcích psát pořád dokola "já si myslím", "možná", "podle mě"..., ale vy všichni víte, že to jsou moje názory, se kterými
můžete naložit jak chcete). Občas se tu asi i setkáte s neologismy jako semi-himegyaru a takovými podstyly lolity, že jste o nich nikdy neslyšeli a bude to jen proto, abych ještě víc zdůraznila, že všechno, co tu je a bude, jsou moje (potažmo naše) interpretace daných stylů a že je mi celkem jedno, jestli to lolita je nebo není a jestli bych si k těm šatům neměla dát do vlasů korunku. Tohle je blog o módě a jak vyjadřuje náš název, chceme se i módě věnovat s vášní a nikoliv s obavami z milionu pofiderních pravidel.


Odkazy

30. ledna 2009 v 12:12 | Proxima |  Odkazy
Stránky o lolitě:

Pet-chaniny stránky:
vřele doporučuji :wink:, rozhodně na nich najdete mnoho užitečných informací a nemusíte se bát, že byste byli mystifikováni

http://gothiclolita.wz.cz/

Blogy o lolitě:

Pet-chanin blog, asi nejnavštěvovanější, pravidelně aktualizovaný a naprosto skvělý :-)
http://saiyanka.sblog.cz/

Nákupy:

Hromadné objednávky ze zahraničí, pozor, je o ně ohromný zájem, takže je sledujte pravidelně, aby na Vás zbylo místo!
http://lolo-express.wz.cz/

Basket s nalepovacími nehty a japonské XXS aneb sport, hubnutí a všechno kolem část II.

30. ledna 2009 v 12:05 | Proxima |  Lifestyle
Hubnutí
"Hejbat se a nežrat" XD
Ale teď vážně.
Hubnutí je v podstatě špatný název. Pokud nemáte takovou nadváhu, že Vás na ni upozorňuje i obvodní lékařka a výrazně neomezuje Váš život (ne, to že nedopnete 34 není výrazné omezování života, omezuje Vás až když se Vám začne bortit klenba nohy a budete mít další zdravotní problémy), potřebujete nikoliv zhubnout, nýbrž zpevnit povolené svaly a nanejvýš trošičku omezit fastfood a sladkosti.

Samozřejmě záladem všeho je pohyb (viz první část článku), strava (pokud je plus minus vyvážená) až tak moc ne.

Nejdřív si ale uvědomte pár věcí:
- Japonky měří obvykle pod 160 cm a mají malá prsa.
- Máte potenciál ty centimetry vůbec shodit? Kupte si nerozšiřující zrcadlo a zamyslete se.
Možná Vám přijde, že máte širší boky - ale fakt na nich máte tuk? Pravděpodobně ne a trčí Vám tam pánevní kost, jelikož ji prostě máte širší. Zase máte pravděpodobně plochý zadek (pokud ne, dá se to cvičením změnit). Naopak, pokud máte zadek spíš trochu vypouklý, nemáte zas nejspíš ty široké boky (příroda je docela spravedlivá). Ale i tak to cvičení na hýždě není k ničemu. Máte přes boky 1OO? Tak asi těžko budete mít pas 60, protože normální rozdíl mezi pasem a boky (pokud máte plus minus postavu typu přesýpacích hodin) je max. 30 cm. Máte přes prsa 95cm? Tak zase asi musíte mít i odpovídající tvary níže. Nazepomeňte, že při hubnutí první mizí tuk z prsou... tak si rozmyslete, které tvary se Vám (a příteli) líbí víc.
Z boků a zadku normální velikosti Vám prostě nikdy nebudou trčet nohy jako hůlčičky.
- Modelky tvoří možná setinu promile lidské společnosti (i ty japonské), která se narodila s určitými předpoklady. A většinou nejsou hezké. Mívají nevýrazné obličeje (aby mohly předvádět hodně stylů), malá prsa (tak se na některé podívejte, občas mají postavu jak prepubertální kluci) a hubnou tak možná tím šíleným stresem, co je kolem nich.

Jídlo
Počítám, že se se mnou možná budou někteří hádat (ale nezapomeňte, mám na komentáře tlačítko "delete", tak se hádejte slušně a věcně), ale myslím, že dokud rozumně sportujete, jídlo až tak velkou roli nehraje. Neznám nikoho, kdo by denně obědval ve fastfoodech a po nocích do sebe házel dorty jak na běžícím páse a to, že v neděli máma uvaří tvarohové knedlíky, ve škole si po obědě koupíte pytlík želé a v kině si dáte colu Vám s postavou nic moc neudělá.
Takže drastické diety a vůbec jakékoliv diety jsou blbost, zbytečné sebetrýznění a navíc Vám mohou zničit spoustu orgánů, zhoršit imunitu a rozhodit metabolismus. Neznám totiž žádnou dietu, která by zachoávala vyváženost stravy.
Nejvíc o výživě se totiž nedozvíte z časopisů, ale ve škole. Rodinná výchova, biologie a chemie Vám dají přesně ty informace, které potřebujete. Sacharidy rychle dodávají energii (bez ní nemůžete sportovat a formovat ty povolené svaly), v tucích se rozpouští vitaminy (proč si myslíte, že lidé v chudých zemích mají tak šílené zdravotní potíže, i když se třeba rýže geneticky modifikovala tak, aby obsahovala i vitamin A? Nemají peníze na tuk (máslo, olej), který by mohli jíst, aby se v něm vitamin rozpustil) a ta úžasná vláknina je absolutně nestravitelná, takže Vám sice pročistí trávicí trakt, ale nezískáte z ní žádné živiny ani energii, tudíž nahradíte - li pečivo knäckebrotem, je to na nic.
Z čehož plyne, že jíst musíte všechno. Všichni známe tu pyramidu s procenty různých typů potravin, které bychom měli za den sníst, a ta je vcelku dobrá a rozumná.
Ale není nutné panikařit, že jste snědli tabulku čokolády. Pokud se soustavně nepřejídáte, nic se nestane.
Myslím, že většina z Vás má jídelníček docela vyvážený a skutečně je důležitější, jestli je v něm dost ovoce, zeleniny, mléčných výrobků a máte z něj dost energie na Váš každodenní provoz, než to, kolik kalorií do sebe dostanete.
Tak se proboha přestaňte trápit a starejte se o zábavnější věci, než jsou míry. :wink:

Basket s nalepovacími nehty a japonské XXS aneb sport, hubnutí a všechno kolem část I.

29. ledna 2009 v 21:17 | Proxima |  Lifestyle
Já osobně mám ze sportu horší noční můry než z hororových filmů, marně se už od prváku pokouším získat uvolnění z tělesné výchovy (chápete, že mít špatnou prostorovou orientaci, potíže s kotníky kvůli tancování a tři dioptrie nestačí?) a oplakala jsem, že i budoucí genetici jsou nuceni si k molekulární biologii přibrat ještě nějaký odporný pohybový předmět.
A pak znám lolitky, které chodí třikrát týdně hrát fotbal nebo gyaru so závodně (a rády) plavou.
A pak jsou holky, které by proti sporu až tak moc neměly, kdyby při tlocviku ve škole nemusely měnit svoje krásné šaty za vytahané tepláky a seprané triko.
A všechny holky chtějí být štíhlé (často i když jim to moc sluší tak, jak jsou).
A tak mě napadlo, že bych mohla dát pár tipů i na toto téma *wink*.

Sport

1) Nesnáším sport, ale chci mít hezkou postavu a neomdlít po dobíhání třiceti metrů na bus
Předem bych Vás ráda upozornila, že obvykle moc neprochází uvolnění ze školního tělocviku a zároveň praktikování sportu ve volném čase, pokud hrozí, že Vás u toho někdo uvidí. Na druhou stranu, tělocviky na mojí škole mají tu výhodu, že často odpadají a docházka se až tak smrtelně vážně nebere (noste včas omluvenky a tvařte se, že Vás to strašně mrzí).
A pokud sport opravdu nenávidíte, nesportujte, ale pouze pokud Vám nevadí, že Vaše postava a kondice půjdou od deseti k pěti a Vaše obvodní lékařka si bude dělat starosti o Vaše zdraví.
Mnohem lepší je (mluvím z vlastní zkušenosti) si najít sport, který je třeba netradiční, ale bude Vás bavit.

Tipy na sporty, při nichž neztratíte tvář, jsou elegantní a zábavné:
a) para para dance
Jelikož jsme tu všichni cvoci do Japonska, začínám stylově *wink*. Para para je tanec, který v Japonsku tancuje mládež v klubech nebo na ulici a sestává z přesného sledu pohybů (pro každou skladbu je jiná sestava), jež se po nějakých dvaceti sekundách opakují od začátku. Para para se obvykle tanší synchronizovaně ve skupině. Vzhledem i námahou to připomíná méně náročný aerobik.
Kde se mu věnovat: Doma nebo na školním hřišti. Kurzy ani kluby zatím neexistují. Můžete najít návody na youtube nebo si přes internet (livejournal, Amazon nebo eBay) koupit výukové DVD.

b) DDR, Stepmania,...
Pokračujeme ve stejném duchu. DDR a jeho deriváty se skládají z taneční podložky se šipkami a z počítačového programu, kde máte spoustu písniček (z netu si jich zdarma můžete stáhnout několik set) s vymyšlenými kroky, které Vám ukazují šipky na obrazovce. Máte na výběr asi z 30ti obtížností. Já osobně (poté, co jsem kvůli nohám musela přestat s irskými tanci) preferuji právě tento pohyb, protože příslušenství je skladné (podložku naskládáte do krabice, notebok zaklapnete a strčíte do šuplíku), tancuji na sice lehce dementní, ale líbivou hudbu, aniž bych se musela zatěžovat vymýšlením kroků, neb je ukazují šipečky (skvělá relaxace, když se Vám nechce myslet), krom šipek mi na monitoru běhá relativně esteticky uspokojující pozadí, které dodává celé záležitosti na dynamice. Vřele doporučuji!
Kde se mu věnovat: Doma XD.

c) ostatní japonské věci:
-Kendo
Jen pro silnější povahy. Já ho osobně nezkoušela, ale moje kamarádka ano a ačkoliv ona byla nadšená, já bych asi běžný trénink nepřežila. Rozhodně to není sport pro lenochy nebo jemné dívenky... před přihlášením se doporučuji dohodnout si ukázkovou hodinu.
Kde se mu věnovat: Minimálně v Praze je spousta klubů, kde se učí.

-Tanec
Viděla jsem jen na videu a vypadá elegantně, ale bližší info nemám...

d) jakýkoliv jiný tanec
Doporučuji sólový nebo v nějaké moderní tanční skupině, jelikož partnery pro taneční je nutné vyvažovat zlatem.
Kde se mu věnovat: Myslím, že je spíš problém na taneční kurzy nenarazit XD.

e) rope skipping
Podle mě šílené mučení (aneb jak se nám výraz "flagelanti" během tělocviku dostalo do slovníku ani jsme nevěděli jak), ale někoho to může bavit (šílené trenérky). Jedná se o skákání přes švihadlo s různými triky (občas gymnastickými) do hudby.
Kde se mu věnovat: Určitě to má taky kluby... zkuste vyhledat jistou blondýnu na Fakultě TV, která ho miluje... pokud projevíte zájem, bude milovat i Vás.

f) moderní gymnastika
Asi budete mít problém s tím, že už jste staré (ale ano, já byla stará už když jsem s tím začala v šesti) a kluby nebudou zrovna nadšené, ale zase peníze jsou důležité a pokud nebudou mít narváno, nejspíš Vás přijmou. Moderní gymnastika se od klasické liší tím, že je víc taneční a místo šílených prostocviků děláte různé hezké triky se stuhou, kužely, švihadlem, míčem či obručí a třeba kotouly nebo hvězdy.
Kde se mu věnovat: Kluby.

g) účelné posilování
Nasbírejte dost ženských/dívčích časopisů/článků na netu, vyberte cviky, které Vám připadají proveditelné, vystříhejte je a nalepte na A4. Máte vlastní cvičební plán. Pokuste se najít cviky na všechno potřebné: držení těla a posilování zádovách svalů, posilování břišních svalů (i těch šikmých), dobré jsou i cviky na hýždě a stehna. S lýtky to nepřehánějte, mě moje "svalnatá" lýtka (po čtařech letech irských tanců) pěkně štvou. Pas dobře tvaruje točení obručí kolem pasu (můžete si k tomu pustit hudbu, aby to nebylo tak nudné). Nezapomeňte se předcvičením rozehřát a protáhnout a protáhněte se i po skončení cvičení, aby Vás svaly pak nebolely. Během cvičení pijte neperlivou a neslazenou vodu (můžete do ní kápnout citron nebo přidat mátu - pokud nemáte nízký tlak) nebo studený zelený čaj (domácí, ne tu sladkou břečku).

2) Proti sportu nic nemám, ale chci pořád vypadat pěkně
No dobře, možná jsem marnivá, ale za nic na světě bych nesportovala v děravých teplácích a triku XXXXXL. Neříkám, že kdo to dělá, je špatný, ale tenhle článek je pro lidi, kteří to vidí stejně, jako já.
Určitě někdy v budoucnu vytvořím i návody na šití/přešívání stylového sportovního oblečení a najdu nějaké obrázky.

Na úvod jen toto: krása nekrása, sundejte si VŠECHNY šperky i hodinky. Jednak se Vám nezničí, jednak si neublížíte (co Vám asi s boltcem udělá náušnice, která se zahákne za voleyballovou síť a vy běžíte dál?) a hlavně neublížíte nevinným civilistům okolo (ano, už jsem měla možnost plakat nad spoustou škrábanců od prstýnků mých spolužaček). A snažte se vyhledávat materiály s co největším podílem balvny.

Lolitky:
To mají trochu těžší.
S tričem to ještě jde. Stačí vzít nějaké vyřazené (třeba proto, že už trochu ztratilo barvu) z běžného šatníku, případně si koupit nějaké s roztomilým potiskem (no, ale asi nemusíte to za 8000 yenů od Baby). Pokud nemáte štěstí při nákupech, doporučuji následující: Kupte pastelové tričko v obchodě a buď si v galanterie kupte nějakou roztomilou aplikaci (našívací/nažehlovací), nebo sežeňte speciální fólii do inkoustové tiskárny, kterou si můžete potisknout vlastním obrázkem a pak přežehlit na tričko (ale pozor, nkěteré fólie jsou dost nekvalitní a po nažehlení Vám na prsou udělají plastovou vsadku). Doporučuji spíš krajky prádlové a pružné (omlouvám se za terminologii, ale jednou tomu prodavačka říkala pružná krajka, podruhé prádlová gumička O_o, tak si vyberte), bavlněných je škoda navíc nejsou moc praktické, silonové by zas nebyly moc příjemné.
S kalhotami už je to těžší. Mě se jakonejlepší nápad zdají šortky... jeden čas jsem uvažovala o jisté inspiraci bloomers, ale pak jsem tento nápad zvarhla, protože bloomers vážně hodně připomínají prádlo a mohlo by to vypadat, že jste si zapomněli těocvik doma. Takže jsem místo toho vymslela variantu se spodním lemem nohavic obšitým rolovacím stehem na overlocku tak, že okraj při šití hodně napínáte (vzniknou takové ty roztomilé vlnky). Na jednu nohavici bych pak teba dala nějako uroztomilou aplikaci nebo nášivku a pokud v pase budete mít krom gumy i šňůrku, můžete místo ní použít stuhu.
A headdress sice není ideální ozdobou, ale gumička s mašlí nebo roztomilé sponky jsou praktické a hezké.
U tenisek lze vyměnit tkaničky a třeba je i pomalovat vhodnými barvami.(Hime)gyaru
To má jednodušší. Respektive má větší šanci sehnat něco v běžných obchodech. Stačí jakékoliv roztomilé nebo naopak roztomile-sexy (viz leopardí potisky a trocha krajky) trička (mrkněte na návod pro lolitky). Ale zase to se zdobností nepřežeňte, abyste nevypadali, že na sobě máte civilní šaty. Co se spodku týče, připadá mi, že nejlepší jsou buď roztomilé šortky nebo i dlouhé tepláky, ideálně jednobarevné (minimálně bez kontrastních bílých pruhů po stranách) s podobným střihem jako mají zvonové džíny (= bokové, obepínající zadek a steha a rozšiřující se od kolem dolů). Není problém je vylepšit nažehlovacími kamínky nebo aplikacemi.
Dlouhé vlasy buď stáhněte čelenkou nebo je vyčešte do vysokého culíku s nějakou hezkou gumičkou. Krátké vlasy buď také můžete stáhnout čelenkou či sponkami nebo je nechat, jak jsou. Pokud se při tělocviku nepřetrhnete, pravděpodobně Vám i vydrží natužený účes.
Hezké tenisky se dělají, ale nezapomeňte, že ty, co se prodávají mezi balerínkami a dalšími normálními botami nejsou na sport vhodné. fakt si vylezte ještě to jedno patro do sportovní sekce.

Úpravy mobilu

28. ledna 2009 v 17:07 | Proxima |  Doplňky - návody
1) Samolepící ozdoby

Nespornou výhodou samolepících ozdob je, že je můžete sundat, až Vás omrzí. Stejně velkou nevýhodou pak to, že odpadávají samy a občas vypadají trochu lacině. Proti odpadávání pomáhá zacházet s mobilním telefonem opatrně a nosit ho v pouzdru/sáčku.

Materiál:
mobil XD
cca 5 cm oboustrané lepenky
samolepky
samolepící kamínky (prodávají se v Bankrotu, Luxoru,...)
flitry
korálky
perličky, štrasové kamínky,...
krajky, stuhy
mašličky, látkové růže
podobné drobnosti :-)


Postup:
1) Nejprve sloupejte předchozí ozdoby a mobil očistěte benzínem.
2) Nalepte samolepící kamínky (třeba kolem displeje).
3) Vystřihněte příslušné tvary z oboustranné lepenky a nalepte je na mobilní telefon.
4) Na lepenku lepte všechny ty přichystané drobnosti. Dobře je přimáčkěte. Malé mezírky vyplňte drobnými korálky. Jinou možností je nalepit na lepenku třeba širokou stuhu nebo krajku a na ni pak další věci lepit lepidlem.

Poznámka:
Jelikož mám jen jeden mobil a samé mužské příbuzenstvo, prosím Vás, abyste mi, prosím, poslali fotky, pokud máte mobil nějak upravený. Samozřejmě Vaše autorství nebude zamlčeno *wink*. Díky!

Guestbook

28. ledna 2009 v 16:44 Guestbook
Komentáře pod tímto článkem slouží k psaní všech možných vzkazů řídících se pravidly.

Náš další kontakt je:

fashionwithpassion@email.cz26.1.2009-1.2.2009

28. ledna 2009 v 16:42 | Proxima |  Aktuality
Přidáváme první články, Zuzka si hraje s designem.
Nové články jsou:

http://fashionwithpassion.blog.cz/0901/pece-o-plet-a-pokozku
http://fashionwithpassion.blog.cz/0901/jednoducha-kabelka
http://fashionwithpassion.blog.cz/0901/kde-nakupovat-cast-i
http://fashionwithpassion.blog.cz/0901/kde-nakupovat-cast-ii
http://fashionwithpassion.blog.cz/0901/manifest
http://fashionwithpassion.blog.cz/0901/pravidla
http://fashionwithpassion.blog.cz/0901/upravy-mobilu
http://fashionwithpassion.blog.cz/0901/guestbook
http://fashionwithpassion.blog.cz/0901/basket-s-nalepovacimi-nehty-a-japonske-xxs-aneb-sport-hubnuti-a-vsechno-kolem-cast-i
http://fashionwithpassion.blog.cz/0901/basket-s-nalepovacimi-nehty-a-japonske-xxs-aneb-sport-hubnuti-a-vsechno-kolem-cast-iihttp://fashionwithpassion.blog.cz/0901/odkazyhttp://fashionwithpassion.blog.cz/0901/zlate-rucicky-nebo-patlani-ceske-chudiny

Do aktualit budeme psát i inovace článků (přidání obrázků, rozvedení tématu, upřesnění atd.), abyste nemuseli všechno pořád procházet.

Jednoduchá kabelka

27. ledna 2009 v 21:16 | Proxima |  Doplňky - návody
Tato kabelka je upravenou verzí střihu na historickou kabelku firmy Butterick. Je jednoduchá, vypadá moc hezky, je nenáročná na materiál a trpělivější jedinci ji mohou ušít i v ruce.

Střih:
Narýsujte si obdélník 30x25cm (včetně přídavků na švy). Položte ho před sebe delší stranou k sobě a vyznačte na něm následující: střed, dvě rovnoběžné linie při horním orkaji tak, že mezi okrajem a první linií je 1cm a mezi první a druhou linií také 1cm, poté zaoblete spodní rohy a na spodní straně vyznačte přibližně deset centimetrů dlouhý úsek (no vidíte, že ta geometrie k něčemu je *wink*). Pokud se vám to složitěji představuje, prohlédněte si obrázky v postupu.

Materiál:
60x30 nebo 40x50 cm látky (ideální je satén, taft, něco nemačkavého) stejné množství podšívkoviny 1m stuhy nebo šňůrky 1 špulka nitě 2m krajky nebo široké stuhy 2ks aplikace prýmek nebo něco podobného podle tvaru - cca 60 cm

Postup:
1) Podle střihu, který jste si udělali, vystřihněte z látky i z podšívkoviny 2x tvar kabelky a jeden obdélník, z nějž bude ucho (pro méně zkušené: než střih budete "obstřihávat" přišpendlete ho k látce. Také si ušetříte práci tím, že látku přehnete a rovnou ji střiháte dvojmo). Poznačte si rub a líc a vyznačte následující značky: na látku dva body po 1cm od sebe začínajíc u okraje (jak jste si malovali ty dvě linie) a střed, na podšívku ten deseticentimetrový úsek. Dále střihněte obdélník, ze kterého bude popruh kabelky. Délku udělejte takovou, aby se Vám pohodlně nesla (rozmyslete se, jestli ji budete nosit v ruce, přes rameno,…) a u šířky si pamatujte, že bude 4x menší než ji střihnete. Pokud se látka třepí, oentlujte okraje.2) Našijte na oba díly kabelky motiv, který se Vám líbí (ovál, kolo, srdíčko,…) z prýmku. Nezapomeňte zahnout okraje, aby se netřepily. Poté našijte doprostřed aplikaci. Nebo to celé ozdobte jinak, důležité je, abyste veškeré zdobení provedli teď.
3) Nařaste 1.40 metru stuhy nebo krajky a přistehujte ji k lícové straně kabelky tak, aby řasený konec směřoval k okraji dílu (viz obrázek). Začněte ji našívat až od druhého vyznačeného bodu.

4) Nastal čas vaření, přiklopte druhým dílem lícem k líci a zasendvičujte tak krajku dovnitř. Nastehujte nebo sešpendlete.


5) Prošijte na stroji, nechávejte 1cm široké okraje. Při šití vynechte 1cm mezi prvním a druhým vyznačeným bodem.


6) Otočte na líc a zkontrolujte, jestli všechno vypadá, jak má. Pokud ne, opravte to XD.
7) Sešijte díly podšívky lícem k sobě a vynechte 10cm mezi těmi body, které jste si tam vyznačili.
8) Nastříhejte okraje podšívky dle obrázku a otočte ji na líc. Vnější část kabelky otočte na rub.9) Nyní si připravte popruh. Přehněte jej napůl a sežehlete. Opět rozložte. Okraje přehněte doprostřed k linii, která vám vznikla, a opět sežehlete. Přehněte napůl, sežehlete, nastehujte a prošijte na stroji.10) Trochu náročnější krok - vsuňte podšívku do vnějšího dílu. Budete je nyní mít lícem k líci a oba ruby ven. Srovnejte si boční švy na sebe, nastehujte a sešijte. Mezi podšívku a svrchní látku také můžete všít popruh.


11) Otočte opět lícem nahoru otvorem v podšívce, sežehlete onen otvor švovými přídavky dovnitř a těsně u okraje prošijte.
12) Horní okraj sežehlete a přišijte na něj krajku nebo stuhu tak, aby Vám zároveň vznikl tunýlek. To znamená, že jednou kabelku prošijete těsně u okraje a podruhé asi centimetr od ní. Zároveň si dejte pozor, abyste si nezablokovali otvory vedoucí do tunýlku, které vznikly tím, že jste na začátku nechali ten jeden centimetr nesešitý (pokud jste tak neučinili, veselé párání! Nemusíte párat vše, stačí když opatrně nastřihnete nitě ve švu na správném místě).


13) Pomocí zavíracího špendlíku provlečte šňůrku tunýlkem z jedné strany na druhou, tam ji kousek povytáhněte a provlečte druhým bokem zase zpátky. Srovnejte si šňůrku tak, aby všechny čtyři konce (jeden přehnutý nalevo a jeden přehnutý napravo) byly stejně dlouhé, přestřihněte je, svažte na každé straně k sobě.

14) Pokud jste jej nevšili mezi podšívku a svrchní látku, všijte popruh. Opatrně, abyste nepřišili i šňůrku v tunýlku.
15) Kochejte se svým veledílem *wink*

Kde nakupovat? Část II.

27. ledna 2009 v 20:58 | Proxima |  Oblečení - tipy
Vintage obchody, stylové secondhandy

Př.: spousta obchodů kolem Národního divadla a Národní třídy, např.: Mish Mash, Toilette, ale je jich mnohem víc

Výhody: Krásné prostředí, velký výběr originálního oblečení, obvykle ne moc nošené, poměrně rychlé obměňování zboží

Nevýhody: Pochopitelně málo velikostí nebo jen jedna, trochu vyšší cena vzhledem k tomu, že se jedná o věci z druhé ruky

Co tu nakupovat: Určitě šaty, kabelky, pásky, šperky, sukně, kalhoty, svetříky, bundičky… záleží jen na vás, jak moc Vám třeba vadí halenky nebo tričko "po někom", ale prádlo, punčochy a plavky jsou myslím přeci jen lepší nové

Klasické secondhandy

Př.: Genesis, všechny kde prodávají věci na kusy a ne na váhu

Výhody: Levné, relativně hezké věci, nulová šance, že potkáte tričko-dvojče, možnost sehnat drahé značky za zlomek původní ceny

Nevýhody: Věci jsou z druhé ruky, dejte si pozor hlavně na trička a svetry a vůbec všechny věci z úpletu, jestli nejsou už plné žmolků od častého praní, málo kabinek ke zkoušení

Co tu nakupovat: Určitě se vyplatí nakupovat v těchto obchodech kalhoty, sukně, případně různé kabátky atd. Pokud nejsou sepraném, pak pletené věci (ponča, svetry, bolerka) a případně halenky (trička většinou bývají dost sepraná), kabelky

Secondhandy "na váhu"

Výhody: Možnost pořídit věci opravdu hodně levně, někdy se víc vyplatí koupit si halenku s hezkými knoflíky a pak je odpárat než kupovat nové, rychle se obměňující zboží, často najdete i věci značkové nebo nové (jednou jsem tam našla džíny, na kterých ještě byla visačka O_o)

Nevýhody: Tyto věci mohou být i hodně obnošené, roztržené nebo s fleky, takže je nutné už vybírat hodně pečlivě, obvykle také tyto věci nemůžete reklamovat

Co tu nakupovat: Zase záleží na osobním názoru a na stavu konkrétní věci, jak již jsem řekla, hrajte si na Popelku. Vyplatí se hlavně džíny, sukně, ponča, svetry (pokud nejsou plné žmolků)

eBay

výhody: nízké ceny (nezapomeňte ale počítat i s poštovným), bezpečnost transakcí (paypal), málokdy se zásilky ztrácí, paypal a eBay se snaží chránit zákaznická práva co nejvíc, ohromný výběr, možnost sehnat i věci, které se obvykle nedováží (japonské značky, americké značky, návrhářské věci)

nevýhody: riskujete, že Vám věci nebudou sedět nebo že budou vypadat trochu jinak než na obrázku a budete si muset zařídit paypal Co tu nakupovat: lehčí věci kvůli poštovnému

Různé komunity na livejournalu

Př.: egl comm sales, gal sales

Výhody: relativně levné, normálně nedostupné oblečení

Nevýhody: Drahé poštovné, pokud má být bezpečné, žádná záruka spolehlivosti prodejce (i když občas ho můžete zkontrolovat v databázi), například z šesti věcí, co jsem takhle kupovala, dvě nedorazily, zatímco z eBay se mi nikdy nic neztratilo; raději si tedy připlaťte těch 10USD na Track and Trace, než abyste si rvaly vlasy, že ty šaty od Jesus Diamante zmizely Co tu nakupovat: Cokoliv chcete, ale čím těžší, tím dražší poštovné

Butiky posílající do zahraničí

Př.: BTSSB, Meta, AP, Bodyline…

Výhody: bezpečné transakce, velká šance, že se Vám věci cestou neztratí

Nevýhody: vysoké ceny, nemožnost zkusit si šaty, které jsou navíc dělané na neevropskou postavu Co tu nakupovat: Když máte hodně peněz, tak cokoliv, ale myslím, že je hodně malá šance, že Vám budou sedět boty

Kde nakupovat? Část I.

27. ledna 2009 v 20:42 | Proxima |  Oblečení - tipy
Dražší značkové obchody

Př.: Marks&Spencer, Zara, Comtessa, Promod, Tally Weijl

Výhody: Poměrně kvalitní oblečení, podrobné instrukce k údržbě, zajímavé střihy, menší kolekce

Nevýhody: Vyšší ceny, všechny věci často podřízeny jedné kolekci (=pokud zrovna nemilujete šedou a fialovou, máte smůlu, protože na podzim nic jiného neprodávají)

Co tu nakupovat: Sukně, kabáty, halenky, korzety, doplňky, šaty (i společenské)

Levnější značky

Př.: H&M, New Yorker, C&A, Orsay

Výhody: Poměrně snesitelné ceny, hodně kabinek na zkoušení, možnost pořídit hezké věci levně ve výprodeji

Nevýhody: Je nutné pečlivě zkontrolovat švy, zipy, výšivky, knoflíky a velikost, u šperků kamínky a štrasy, jelikož kvalita jejich oblečení jde od deseti k pěti, je velká šance, že stejné oblečení jako vy nosí ještě půlka republiky

Co tu nakupovat: Prádlo (pozor, hodně obchodů ale trpí představou, že i s košíčky 90C pořád toužíte po push-upkách), tílka, jednobarevná trička, svetry, mikiny, doplňky

Disconty a "značky"

Př.: KIK, Party 21, Takko, Bellini

Výhody: Hodně nízké ceny minimálně u některých věcí, kvalita ne horší než u předchozí kategorie, ale často používají materiály s vyšším obsahem umělých vláken

Nevýhody: Stejné jako u předchozích

Co tu nakupovat: Všechno možné kromě společenštějších šatů, často se tu dají levně pořídit hezké doplňky a punčochy

Malé butiky a galanterie

Př.: takové ty malé obchůdky

Výhody: Malá šance, že má stejné oblečení víc lidí, relativně slušná kvalita, nízké ceny, originálnější design

Nevýhody: Malý výběr velikostí, jen jedna zkušební kabinka, občas zaměření na postarší klientelu

Co tu nakupovat: Prádlo, punčochové zboží, jinak více méně všechno

Vietnamci

Výhody: kvalita skoro stejná jako v CA nebo HM, nízké ceny, dost často asijské designy *wink*

Nevýhody: malý výběr velikostí, ne vždy sedí evropské postavě Co tu nakupovat: Všechno krom šatů, ty většinou nebývají nic moc

Manifest

27. ledna 2009 v 20:38 | Proxima |  Blog
Tento blog vznikl jako projekt několika dívek zajímajících se o módu, především japonskou. Naším cílem není prezentovat jednotlivé styly nebo je rozebírat, nýbrž dávat konkrétní rady, návody a nápovědy, jak si z různých stylů vybrat právě to, co se Vám líbí. Rozhodně se neprohlašujeme za odbornice na současné japonské subkultury ani za nejtalentovanější stylistky na světě a vše, co zde najdete, jsou naše názory a naše vnímání módy, o němž si myslíme, že by Vás třeba mohlo inspirovat.
Doufáme, že náš blog Vám dodá sebedůvěru, odvahu a chuť experimentovat, mixovat, vybírat a nejen slepě následovat. Nezapomeňte, že není nutné se za každou cenu snažit zařadit se do jednoho stylu a místo užívání si zábavy při vymýšlení nových kreací se třást strachy, jestli náhodou nejste pózér nebo ita. NEJSTE. Jste odvážný člověk, který se nebojí kráčet vlastní cestou.
Doufáme,
že Vás tyto stránky inspirují

Pravidla

27. ledna 2009 v 11:51 Pravidla


Ačkoliv je tento blog možná jen dočasný (jelikož se snad s trochou štěstí v rámci centralizace časem přesuneme na Lololand), přeci jen bych ráda zachovala určitou úroveň těchto stránek.

Obecná pravidla
1) Všechny návody jsem vytvořila já nebo ostatní členka redakce, případně se jedná o námi upravené volně prodejné střihy. Samozřejmě je sem dáváme proto, abyste se jimi mohli inspirovat a je zcela v pořádku, pokud podle nich třeba vyrobíte dárek kamarádce. Ale prosíme Vás, abyste tyto návody nepoužívali za účelem vyrábění věcí k prodeji (s výjimkou návodů, které více méně jen popisují postup šití volně prodejného střihu).
2) Články bez našeho svolení nekopírujte a nedávejte na jiné články. Rády Vám svolení dáme, pokud o něj požádáte.
3) Pokud byste chtěli na svůj web dát náš banner, je to od Vás velmi milé, přesto nám o tom, prosím, dejte vědět.

Komentáře
1) Do komentářů u jednotlivých článků piště prosím jen komentáře vztahující se k danému článku. Všechny komentáře nesplňující toto kritérium budou mazány, včetně následujících: reklamy na jiné blogy, kritika/chválení webu jako takového/zcela nesouvisející příspěvky.
2) V komentářích nepoužívejte vulgární a sprostá slova. Sprosté komentáře budou mazány.
Mezi zakázaná slova patří ITA.
3) Sice pochybuji, že by články na tomto blogu vybízely k diskuzi, ale přeci jen: diskuze není osobní útok, o některých věcech se diskutovat nedá a když se o něčem diskutovat dá, nezapomínejte, že Váš názor není objektivní pravda.
4) Chcete - li kritizovat, pak pouze konstruktivně, k věci a slušně. Jsme vděčné za připomínky, které nám pomohou se zlepšit, ale na nějaké nenávistné výlevy zvědavé nejsme. Pochopitelně neodpovídající kritiku mažu.
5) Chválit samozřejmě můžete J.
6) Obecné připomínky k webu jako takovému, pozdravy, reklamy na svoje blogy atp. pište do guestbooku.

Guestbook
Viz Komentáře bod 6